Magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków

Udostępnij

Magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Kto znalazł się w czołówce?

Najbogatsi Polacy

Na liście znalazło się 8 nowych osób. Czołówka wygląda tak:

1. Michał Sołowow – 25,85 mld zł

To polski przedsiębiorca, inwestor i kierowca rajdowy. Działa m.in. w sektorze chemicznym, podłóg drewnianych, płytek i ceramiki sanitarnej. Jest właścicielem lub udziałowcem m.in.: Cersanit, Barlinek, sieci sklepów Komfort i Homla.

2. Tomasz Biernacki – 19,85 mld zł

Polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel i współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska.  Forbes podaje, że „od momentu debiutu na liście w 2017 roku jego majątek powiększył się aż dwudziestokrotnie”. „Obecne 18 mld zł przychodów Dino do 2026 roku ma szansę się podwoić” – czytamy.

3. Jerzy Starak – 15,21 mld zł

To też polski przedsiębiorca. Słynie z tego, że wprowadził na nasz rynek duże koncerny z branży FMCG: Nutricię i Colgate-Palmolive i Bols. W 2000 roku nabył Polpharmę , a 12 lat później warszawską Polfę. Zainwestował też w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku.

4. Zygmunt Solorz – 10,51 mld zł

Polski przedsiębiorca z branży mediów i telekomunikacyjnej. Założyciel Grupy Polsat Plus, inwestor oraz bezpośredni lub pośredni właściciel takich podmiotów jak Netia, Telewizja Polsat, Grupa Kapitałowa ZE PAK, Port Praski, Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile, Eleven Sports czy Jet Story. „Najpierw telewizja, później telefonia, a teraz energetyka. Cyfrowy Polsat coraz mocniej przekształca się w konglomerat świadczący masowe usługi” – podał magazyn.

5. Paweł Marchewka – 8,35 mld zł

To z kolei polski przedsiębiorca, twórca gier komputerowych, założyciel i CEO Techlandu, czyli obecnie drugiego co do wielkości studia zajmującego się grami komputerowymi i konsolowymi w naszym kraju. W ostatnim roku wycena jego firmy wzrosła o 4,2 mld zł. Stoi za takimi grami jak: Xpand Rally (2004), Call of Juarez (2006), Dead Island (2011) i Dying Light (2015). Jak informuje Forbes, „Marchewka nie potrzebował inwestorów i wciąż jest właścicielem 99 proc. akcji Techlandu”. Nie musimy chyba dodawać, że to spore osiągnięcie.

Na kolejnych miejscach znaleźli się kolejno Dominika i Sebastian Kulczyk, czyli dzieci Jana Kulczyka.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Spis treści

Najnowsze

Zobacz również