Łódź na weekend – te miejsca w tym mieście warto odwiedzić w wakacje

406
Łódź na weekend
Źródło: https://uml.lodz.pl/

Łódź nie należy do najpopularniejszych polskich miast wśród turystów. Kojarzy się w naszym kraju głównie z przemysłem włókienniczym i fabrykami. Prawda wygląda jednak inaczej i z całą pewnością można nadać Łodzi tytuł klimatycznego, niedocenianego miasta z ogromnym potencjałem. Warto się o tym samemu przekonać i skoro pogoda dopisuje wybrać Łódź na weekend podczas tegorocznych wakacji. Poznaj miejsca, których absolutnie nie można przegapić.

Łódź – historia miasta

Pierwsza wzmianka o wsi Lodza pochodzi z 1332 roku. Niewielka osada rozwijała się dość szybko, już 90 lat później otrzymała prawa miejskie i przywilej organizowania targów. Kolejne ważne wydarzenia miały miejsce dopiero w 1820. Włączono wtedy Łódź do kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego i stworzono tam ośrodek przemysłu włókienniczego.

Następnym istotnym okresem jest już historia najnowsza. Miasto boleśnie przyjęło transformację ustrojową. Uzależnione od państwowych pieniędzy i nieprzystosowane do wolnorynkowej konkurencji zakłady włókiennicze zaczęły być masowo zamykane.

Dziś już Łodzi udało się częściowo zerwać z wizerunkiem “polskiego Detroit”. Dodatkowo, w 1999 roku została ona włączona do Réseau Art Nouveau Network, czyli związku miast posiadających liczne zabytki secesyjne.

Łódź na weekend – Ulica Piotrkowska

Przejdźmy więc do zwiedzania. Wizytówką miasta jest oczywiście słynna ulica Piotrkowska i to właśnie od niej warto rozpocząć wycieczkę. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków znajdujących się przy tym trakcie. Spotkać tu możemy chyba wszystkie style architektoniczne jakie pojawiły się na naszych ziemiach od II połowy XIX wieku do II Wojny Światowej.

Ulica zaczyna się od Placu Wolności. Stoi na nim pomnik Tadeusza Kościuszki, warto także odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne z multimedialną wystawą poświęconą dziejom miasta, Muzeum Farmacji.

Niezwykle interesujące i rzadko spotykane jest Muzeum Kanału “Dętka”. Kanał powstał w 1926 roku, a zaprojektował go słynny William Lindley. Podziemna wycieczka po tym tajemniczym miejscu zapewnia naprawdę wyjątkowe wrażenia. Uwagę przyciąga również dawny ratusz (obecnie Archiwum Państwowe) oraz kościół pod wezwaniem Świętego Ducha.

Idąc w dół natrafimy na pasaż Róży, czyli niezwykły projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej. Ściany kamienicy pokryte są kawałkami potłuczonego szkła. Miało to oddać problemy z widzeniem jakich doświadcza chora na nowotwór oczu córka artystki.

Następnie natrafimy na Galerię Wielkich Łodzian. To zespół pomników przedstawiających najważniejsze postacie związane z miastem. Znajdziemy tam rzeźby:

  • Lampiarza
  • Twórcy Łodzi Przemysłowej
  • Ławeczkę Tuwima
  • Fortepian Rubinsteina
  • Kufer Reymonta
  • Fotel Jaracza

Spacerując dalej ujrzymy najsłynniejszy łódzki hotel – Grand. Przed wejściem znajduje się Aleja Gwiazd upamiętniająca reżyserów, operatorów i aktorów.

Kilka numerów dalej wzrok przyciąga kamienica pod Gutenbergiem. Bogata w fantastyczne detale fasada domu zawsze zachwyca turystów. Na pierwszy plan wysuwają się potężne metalowe smoki z halabardami. To właśnie w tym miejscu wydawano najstarszą łódzką gazetę – “Lodzer Zeitung”.

Obowiązkowym punktem jest również dawna Fabryka Ramischa, dziś nazywana po prostu OFF Piotrkowska. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Po kryzysie przemysłu włókienniczego po prostu niszczała. Kilka lat temu jednak rozpoczęła się rewitalizacja całego kompleksu. Aktualnie znajdują się tutaj lokale usługowe, puby i kluby cieszące się ogromnym zainteresowaniem Łodzian i turystów.

Niewiele dalej wybudowano monumentalną i barwną wiatę przystankową. Miała ona nawiązywać do secesyjnej architektury miasta. Łodzianie żartobliwie nazywają ją “Stajnią jednorożców”.

Ciekawym miejscem jest również Before Food Market. Dawniej znajdowało się tam Towarzystwo Akcyjne Budowy Transmisji, Maszyn i Odlewni Żelaza, czyli fabryka zaopatrująca w części do maszyn inne. Po II Wojnie Światowej ten budynek jednak świecił pustkami. Niedawno postanowiono go jednak zagospodarować. Obecnie więc stoi tam kilka modnych lokali gastronomicznych i Food Market, na którym można kupić wysokiej klasy produkty spożywcze.

Kilka numerów dalej natrafimy na dwie najważniejsze łódzkie świątynie. Pierwsza z nich to neogotycka Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki ukończona w 1927. Z kolei neoromański kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza wybudowano rok później. Często odbywają się w nim koncerty organowe.

Następnie warto zwrócić uwagę na Białą Fabrykę Geyera – najsłynniejszy łódzki zabytek tego typu. To właśnie w niej w 1839 roku uruchomiono pierwszą w Królestwie Polskim maszynę parową. Utworzono więc w tym miejscu Muzeum Włókiennictwa. Na jego tyłach stoi z kolei Skansen Architektury Drewnianej.

Ulica Piotrkowska kończy się Placem Niepodległości. Stoi tam kościół pod wezwaniem św. Faustyny Kowalskiej oraz pomnik patronki miasta.

Łódź na weekend – Bałuty

Kolejną ważną dzielnicą miasta są Bałuty. Wybierając Łódź na weekend warto w tej dzielnicy odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi oraz MS2, czyli muzeum ze zbiorami sztuki współczesnej. Największą uwagę przykuwa jednak dawna fabryka Izraela Poznańskiego, na której terenie mieści się słynne centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura.

Oryginalne czerwone, nieotynkowane cegły i charakterystyczne formy budynków zawsze przykuwają wzrok turystów. Jednak to miejsce nie wyróżnia się tylko wyglądem. Oferuje znacznie więcej niż zakupy i kino, znajduje się w nim cały kompleks kulturalny. Możemy więc w nim odwiedzić oddział Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki, Experymentarium czy Międzynarodowe Centrum Promocji Mody.

Latem na jej rynku natrafimy również na piaszczystą plażę. Ciekawą atrakcją jest również zabytkowy tramwaj przewożący chętnych po całym terytorium kompleksu. Trasa liczy sobie aż sześć przystanków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments