Lockdown już nam nie grozi?

254

Rząd nie przewiduje formalnych zakazów przemieszczania się w pierwszej połowie stycznia, czyli w trakcie ferii zimowych – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział jednak, że dojdzie do kontroli przestrzegania zakazów epidemicznych, za złamanie których grozi odebranie firmom pomocy publicznej.

Polska w czasie ferii

– Chcemy pierwsze 2 tygodnie stycznia ogłosić okresem zaprzestania podróży, zaprzestania kontaktów. To nie będzie rozwiązanie formalne, to nie będzie nakaz. To będą pewne zachęty, obostrzenia, a przede wszystkim apel do odpowiedzialności i poczucia solidarności każdego z nas – powiedział Gowin.

Potem dodał: – Tak, będą kontrole od dzisiaj. (…) Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę (…) mówię z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów. W przeciwnym wypadku muszą się liczyć nie tylko z mandatami, karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy.

Przypomnijmy, że ferie zimowe w tym roku szkolnym odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie, czyli w okresie od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Kary

Zgodnie z opublikowaną w sobotę w Dzienniku Ustaw nowelizacją, naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Kiedy zaś to wszystko się skończy? Premier Mateusz Morawiecki stwierdził tydzień temu, że istnieje szansa, że pierwsze dostawy szczepionek przeciw COVID-19 pojawią się w Polsce około 18 stycznia. Zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę w ramach zamówień organizowanych przez Komisję Europejską.

Według Bloomberga, pierwszym krajem na świecie, który rozpocznie szczepienia, będzie Wielka Brytania. Ma zatwierdzić szczepionkę już w tym tygodniu, czyli w okresie od 30 listopada do 6 grudnia. Zapewne drugie będą Stany Zjednoczone. Zjednoczone Królestwo musi się spieszyć. W ciągu ostatniej doby wykryto tam aż 12 155 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 215 kolejnych zgonów z powodu Covid-19, o czym powiadomił rząd. Są to jednak niższe liczby niż te sprzed tygodnia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments