Lider białoruskiej opozycji: Łukaszenka przygotowuje się do wojny

Udostępnij

Lider białoruskiej opozycji, Paweł Łatuszka, ostrzega, że Białoruś także przygotowuje się do wojny. – Łukaszenka dwa dni temu de facto powiedział, że szykuje się do wojny. (…) Faktycznie wysyła jakieś sygnały. Według mnie to już nie są tylko słowa – powiedział na antenie RMF FM.

Łatuszka: Białoruś dołączy do Rosji

Paweł Łatuszka twierdzi, że reżim Łukaszenki dołączy do Rosji. – Łukaszenka dwa dni temu de facto powiedział, że szykuje się do wojny. W ciągu ostatnich 2 lat inwestuje bardzo mocno w armię – powiedział. – Oczekiwałbym, że Białoruś zostanie wykorzystana przez Putina, by zaatakować. Niekoniecznie będzie to granica z Ukrainą, ale być może z Litwą. Trzeba się na to przygotować – dodał.

Jak zauważył, media na Białorusi straszą obecnie, że polskie i amerykańskie służby specjalne organizują pewne prowokacje. To samo sugerował Kreml przed atakiem na Kijów.

Więc faktycznie wysyła jakieś sygnały. Według mnie to już nie są tylko słowa. Większość ekspertów jest zgodna, że Łukaszenka daje mocny przekaz, że po ostatniej rozmowy z Putinem, kiedy rozmawiali 8 godzin, na coś się dogadali. Oczywiście nie wiemy, na co, bo była to rozmowa w cztery oczy, ale nie wygląda to najlepiej – podsumował opozycjonista.

Czy więc Białoruś zaatakuje Ukrainę lub Litwę? To pierwsze wydaje się bardziej realne, bowiem pomogłoby to Rosji pokonać Kijów. Drugi scenariusz z atakiem na państwo NATO brzmi jak sen szaleńca. Białoruś mogłaby zdecydować się jednak na jakąś przygraniczną prowokację, która miałaby wiązać siły NATO przy granicy z Litwą. Samodzielny atak wydaje się jednak mało realny.

Wątek Nawalnego

Jego zdaniem Aleksander Nawalny zginął na polecenie Putina.

Dyktatorzy posługują się podobnymi metodami zwalczania opozycji. Raczej nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości – powiedział. – Nawalny przedtem był otruty. Próba jego zabicia odbyła się w 2020 roku – dodał.

 – Samo istnienie opozycji jest pod ogromnym znakiem zapytania. Trzeba mieć wolę i charakter, by być w opozycji przeciwko Putinowi, jeżeli zdajesz sobie sprawę, że każdego dnia możesz być zamordowany – ostrzegał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również