Legimi zaimponowało wynikami kwartalnymi – akcje mocno w górę

Udostępnij

Notowana na NewConnect firma Legimi opublikowała wczoraj swój raport finansowy za czwarty kwartał 2023 roku. Okazało się, że w omawianym okresie spółka odnotowała znacznie wyższe zyski oraz przychody niż rok wcześniej.

Wyniki kwartalne Legimi wywołały prawdziwą euforię wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki podrożały wczoraj aż o 20%. Co więcej, dziś zwyżka jest kontynuowana.

Legimi ze wzrostem zysków i przychodów w IV kwartale

Z opublikowanego wczoraj raportu finansowego wynika, że Legimi w czwartym kwartale 2023 roku wypracowało 1,56 miliona złotych skonsolidowanego zysku. Dla porównania, rok wcześniej spółka zanotowała 340 tysięcy PLN straty netto.

Ponadto, zysk z działalności operacyjnej spółki w opisywanym okresie wyniósł 1,88 miliona złotych, podczas gdy w analogicznym kwartale 2022 roku ukształtował się on na poziomie 240 tysięcy PLN. Z kolei zysk EBITDA Legimi w ostatnim kwartale minionego roku sięgnął 2,76 miliona złotych. Dla porównania, rok wcześniej zysk EBITDA wyniósł 240 tysięcy PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Natomiast skonsolidowane przychody ze sprzedaży Legimi w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniosły 25,18 miliona złotych, wobec 17,64 miliona PLN w analogicznym kwartale rok wcześniej.

Prezes Legimi o strategii spółki

Prezes Legimi Mikołaj Małaczyński oznajmił, że “cieszy się z osiągniętych przez spółkę wyników w ubiegłym kwartale. Legimi konsekwentnie realizowało założenia swojej strategii, rozwijając przy tym ofertę treści zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim”.

Prezes Legimi zaznaczył przy tym, że “pod koniec 2023 roku spółka uruchomiła także zapisy do wersji testowej 'wirtualnego bibliotekarza’, będącego efektem prac związanych z systemem rekomendacyjnym z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji”.

Mikołaj Małaczyński wskazał ponadto, że “ciągły rozwój technologiczny platformy stanowi podstawę do nawiązywania współpracy z partnerami biznesowymi i budowania stabilnego i innowacyjnego kanału sprzedaży”.

Na koniec prezes Legimi oświadczył, że “zgodnie ze swoimi założeniami strategicznymi, Legimi chce rozwijać współprace z partnerami oferującymi produkty subskrypcyjne. Obecność Wirtualnej Polski Media w akcjonariacie może znacząco przyczynić się do wzmocnienia realizowanych przez spółkę działań i być dodatkowym driverem wzrostu dla Legimi”.

Akcje wystrzeliły

Informacja o odnotowaniu tak znaczącego wzrostu zysków oraz przychodów w ostatnim kwartale 2023 roku przez Legimi, wywołała gigantyczny wzrost popytu na akcje spółki. W efekcie, ich kurs zyskał wczoraj aż 20%.

Co więcej, dziś zwyżka ta jest kontynuowana – w tej chwili papiery wartościowe spółki drożeją o 3,3%. Warto dodać, że ich cena osiąga w tym tygodniu najwyższą wartość od lutego 2022 roku.

Wykres akcji Legimi

O Legimi

Legimi to innowacyjna polska firma technologiczna, działająca na rynku publikacji elektronicznych. Podstawowym przedmiotem działalności tej założonej w 2009 roku w Poznaniu spółki jest sprzedaż abonamentowej usługi dostępu do publikacji elektronicznych (ebooków i audiobooków), oraz oferowanie usług w zakresie e-czytelnictwa.

Legimi, jako jeden z pierwszych podmiotów na rynku, stworzyło serwis oferujący dostęp do publikacji elektronicznych w modelu subskrypcyjnym. Działanie serwisu jest podobne do funkcjonowania takich serwisów, jak Spotify czy Netflix, które umożliwiają nieograniczone korzystanie ze zgromadzonych zasobów multimedialnych w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową.

Legimi współpracuje ze zdecydowaną większością wydawnictw w Polsce i w Niemczech a katalog dostępnych tytułów stale rośnie, poszerzając współpracę z wydawnictwami, a także poprzez zaangażowanie w projekt dotyczący międzybibliotecznego udostępniania tytułów w wersji cyfrowej.

Na rynku polskim spółka oferuje również możliwość zakupu książek w wersji papierowej w promocyjnych, obniżonych cenach. Na koniec 2022 roku z serwisu Legimi korzystało ponad 200 tysięcy klientów. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w kwietniu 2021 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również