Kwaśniewski: to tam może wybuchnąć III wojna światowa

Udostępnij

Aleksander Kwaśniewski pojawił się w „Faktach po Faktach” w TVN24. Były prezydent ostrzega, że „naprawdę jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie historii”.

III wojna światowa wisi na włosku

Kwaśniewski powiedział, że zielone światło dla członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO ma „nadzwyczajny charakter”. – To jest wydarzenie niezwykłej wagi – zaznaczał.

Wszedł też na temat polityki Władimira Putina. – Jego historycznym błędem była napaść na Ukrainę. Ale w tej chwili on otrzymuje już takie ostateczne dowody. Na pewno nie spodziewał się, że Szwecja i Finlandia będą w NATO. Nie spodziewał się, że zbuduje tak silną jedność Zachodu – mówił były prezydent. – W tej swojej batalii z NATO, na tym etapie poniósł porażkę, natomiast nie wiadomo, jaka będzie reakcja – dodał.

Kwaśniewski nie ma jednak złudzeń: – Naprawdę jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie historii. I ta groźba III wojny światowej jest dużo bardziej realna niż kiedykolwiek – podkreślił.

– Jeżeli Putin zdecyduje się na użycie taktycznej broni jądrowej, czy na atak na któreś z państw natowskich, na kraje bałtyckie, czy Polskę, no to jesteśmy w warunkach III wojny światowej z konsekwencjami trudnymi do określenia – kontynuował.

Przesmyk suwalski nowym Gdańskiem?

Aleksander Kwaśniewski mówił także o sprawie przesmyku suwalskiego. Chodzi o rejon granicy polsko-litewskiej, który jest jedyną drogą lądową pomiędzy krajami bałtyckim i resztą NATO. Dzieli rosyjski Obwód Kaliningradzki i Białoruś.

Przesmyk suwalski to może być przyczyna III wojny światowej, gdyby Putin w sposób szalony chciał zaatakować czy chciał tutaj użyć swoich sił – powiedział.

Nie chciał jasno odpowiedzieć na pytanie, czy Rosja byłaby w ogóle w stanie przeprowadzić tego typu operację wojskową, będąc przecież otoczona przez kraje natowskie. Zwłaszcza teraz, gdy do Sojuszu dołączą Finlandia i Szwecja. Jego zdaniem powinni ocenić to doświadczeni dowódcy wojskowi.

O zagrożeniu wybuchu wojny o przesmyk suwalski mówi wielu ekspertów od geopolityki. Analogię do Gdańska z 1939 r. nasuwają się wręcz same. Obecnie jednak Rosja prowadzi kampanię na Ukrainie. Atak na Polskę i kraje bałtyckie może zrealizować dopiero za kilka lat.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również