Kurs franka wynosi 4.76 zł. Ile płacimy za euro?

Udostępnij

W środę, 4 października głównie światowe waluty niespodziewanie osłabiły się względem złotówki. Najbardziej wyróżnił się dolar amerykański, którego kurs stracił do PLN 0,4%, czyli około 4 grosze. Co więcej, dziś złotówka nadal umacnia się do głównych światowych walut.

W efekcie, za franka płacimy obecnie 4.76 PLN. Ile kosztuje dolar amerykański 5.10.2023? Zapraszamy na codzienny przegląd par walutowych z udziałem złotego:

Ile kosztuje dolar 5.10.2023?

Wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem wysokiej zmienności. W godzinach nocnych, niemal do południa, dolar amerykański umacniał się do złotówki. Na starcie europejskiej sesji za 1 USD musieliśmy już zapłacić ponad 4.44 PLN. Następnie to złotówka zaczęła pokazywać moc. W efekcie, na koniec środy kurs amerykańskiej waluty znajdował się w okolicach 4.38 PLN.

Dziś dolar nadal traci do złotówki. W tej chwili za 1 USD musimy zapłacić już mniej niż 4.37 PLN. Wszystko wskazuje więc na to, że w kolejnych godzinach kurs amerykańskiej waluty spadnie do okolic 4.36 PLN. Poziom ten stanowi bardzo istotne wsparcie i jego wybicie będzie trudnym zadaniem.

Wykres kursu USD/PLN

Ile płacimy za euro 5.10.2023?

W przypadku pary walutowej EUR/PLN wczoraj także mieliśmy do czynienia z wysokim poziomem zmienności. Najpierw, w godzinach nocnych, aż do początku europejskiej sesji, to waluta europejskiej wspólnoty wyraźnie umacniała się do złotówki. Przed południem kurs za 1 euro mogliśmy zapłacić nawet ponad 4.64 PLN.

Następnie to złotówka zaczęła pokazywać moc. W efekcie, na koniec środy kurs waluty europejskiej wspólnoty spadł do okolic 4.60 PLN. Co więcej, dziś euro nadal traci do złotówki. W tej chwili kurs EUR/PLN znajduje się poniżej 4.59, co oznacza, że atakuje on kluczowe wsparcie.

Wybicie tego poziomu może doprowadzić do naprawdę silnej obniżki waluty europejskiej wspólnoty w ujęciu średnioterminowym. W grę wchodzi tutaj nawet zejście do 4.50 PLN.

Wykres kursu EUR/PLN

Kurs funta szterlinga spada poniżej 5.30 PLN

Z podobnym scenariuszem, jak w przypadku dolara i euro, mieliśmy wczoraj również do czynienia na parze walutowej GBP/PLN. Do południa to brytyjska waluta rządziła na rynku, a za 1 funta szterlinga musieliśmy zapłacić ponad 5.35 PLN. Druga połowa sesji przebiegła jednak pod dyktando złotówki.

W efekcie, na koniec środy za 1 GBP musieliśmy zapłacić już nieco ponad 5.31 PLN. Co więcej, dziś funt szterling wciąż wyraźnie osłabia się wobec złotówki. W tej chwili kurs brytyjskiej waluty zbliża się już do poziomu 5.29 PLN.

Obecnie wszystko wskazuje, że złotówka nadal będzie dominować na rynku. W takim scenariuszu można oczekiwać stosunkowo szybkiej obniżki kursu funta szterlinga do okolic 5.27 PLN. Poziom ten stanowił we wrześniu kluczowe wsparcie.

Wykres kursu GBP/PLN

Za franka szwajcarskiego płacimy 4.76 PLN

Wczorajsza sesja w wykonaniu pary CHF/PLN miała podobny przebieg, jak w przypadku innych głównych światowych walut. Oznacza to, iż w nocy, aż do początku europejskiej sesji frank szwajcarski wyraźnie umacniał się do złotówki. W pewnym momencie przed południem za 1 CHF płaciliśmy nawet ponad 4.82 PLN.

Następnie to złotówka zaczęła dominować. W efekcie, na koniec środy za 1 franka szwajcarskiego płaciliśmy już niecałe 4.78 PLN. Co więcej, dziś szwajcarska waluta nadal gwałtownie traci do złotówki. W tej chwili 1 CHF kosztuje już nawet niecałe 4.76 PLN.

Wydaje się więc, że przy takim pokazie siły polskiej waluty, kurs franka szwajcarskiego może już niebawem spaść poniżej 4.74 PLN. Okolice 4.735 stanowią minima ostatnich czterech tygodni.

Wykres kursu CHF/PLN

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również