Kurs euro wynosi 4.58 zł. Ile płacimy za funta?

Udostępnij

W piątek, 6 października głównie światowe waluty wyraźnie osłabiły się względem złotówki. Najbardziej wyróżnił się dolar amerykański, którego kurs stracił do PLN aż 0,8%, czyli ponad 3 grosze. Dziś natomiast dolar, frank i funt umacniają się do złotego, zaś euro wykazuje mieszany sentyment.

W efekcie, za euro płacimy obecnie 4.58 PLN. Ile kosztuje frank 9.10.2023? Zapraszamy na codzienny przegląd par walutowych z udziałem złotego:

Notowania dolara przekraczają już 4.35 PLN

W piątek znów mieliśmy do czynienia z wyraźnym osłabianiem się dolara amerykańskiego wobec złotówki. Pierwsza połowa sesji upłynęła jednak pod znakiem mieszanego sentymentu i ograniczonej zmienności. Sytuacja ta uległa zmianie wczesnym popołudniem, kiedy opublikowane zostały dane dotyczące zatrudnienia na amerykańskim rynku.

Najpierw kurs dolara wzrósł z okolic 4.36 PLN niemal do poziomu 4.39 PLN. Kolejne godziny przebiegły już jednak pod dyktando złotówki. ostatecznie, kurs amerykańskiej waluty zakończył miniony tydzień na poziomie 4.32 PLN.

Dziś natomiast dolar amerykański wyraźnie i konsekwentnie umacnia się do złotego. W tej chwili za 1 USD płacimy już nieznacznie ponad 4.35 PLN. Wiele wskazuje więc na to, że podczas dzisiejszej sesji amerykańska waluta będzie atakować opór przyjmujący wartość 4.36 PLN.

Potencjalne wybicie tej bariery może zaś doprowadzić do silniejszego, średnioterminowego ruchu wzrostowego.

Wykres USD/PLN

Kurs euro wynosi 4.58 PLN

W przypadku pary walutowej EUR/PLN pierwsza połowa piątku także przebiegła pod znakiem mieszanych nastrojów i ograniczonej zmienności. Od południa euro zaczęło jednak gwałtownie tracić do złotówki. W efekcie, waluta europejskiej wspólnoty zakończyła piątkową sesję poniżej poziomu 4.58 PLN.

Po weekendowej przerwie, na początku dzisiejszej sesji, kurs euro spadł zaś poniżej 4.57 PLN. Następnie, jeszcze w godzinach nocnych para EUR/PLN zaczęła piąć się w górę. W efekcie, w tej chwili cena europejskiej waluty znów sięga 4.58 PLN.

Oznacza to, że podczas dzisiejszej sesji euro najprawdopodobniej będzie próbowało powrócić powyżej kluczowej bariery, przyjmującej wartość 4.585 PLN. Jeśli cel ten zostanie osiągnięty, para EUR/PLN w ujęciu średnioterminowym będzie mogła wzrosnąć aż do 4.61.

Wykres EUR/PLN

Ile płacimy za funta szterlinga 9.10.2023?

Z kolei funt szterling przez pierwszą połowę piątkowej sesji zdołał umocnić się do złotówki. W okolicy południa za 1 GBP płaciliśmy już 5.32 PLN. Druga część dnia upłynęła jednak pod znakiem pełnej dominacji złotego. W efekcie, kurs brytyjskiej waluty zakończył miniony tydzień nieznacznie poniżej poziomu 5.29 PLN.

Dziś natomiast funt szterling zyskuje wobec złotówki. Ten rajd ceny w górę przebiega jednak w sposób dość mozolny – kurs brytyjskiej waluty nadal znajduje się poniżej 5.30 PLN.

Nie zmienia to faktu, iż jeśli na parze walutowej GBP/PLN to funt szterling pozostanie w najbliższych dniach stroną dominującą na rynku, jej kurs może w ujęciu średnioterminowym wzrosnąć nawet do okolic 5.36.

Wykres GBP/PLN

Ile kosztuje frank szwajcarski 9.10.2023?

W piątek mieliśmy także do czynienia z wyraźnym osłabianiem się franka szwajcarskiego wobec złotówki. Pierwsza połowa sesji upłynęła jednak pod znakiem mieszanego sentymentu i ograniczonej zmienności. Wczesnym popołudniem, szwajcarska waluta zaczęła jednak gwałtownie tracić wobec polskiej.

W efekcie, kurs CHF/PLN zakończył miniony tydzień na poziomie 4.75. Po weekendowej przerwie jego cena otworzyła się jednak na poziomie o 1 grosz wyższym. Mało tego, w kolejnych godzinach frank szwajcarski konsekwentnie umacniał się do złotego. W tej chwili kurs szwajcarskiej waluty przekracza już 4.77 PLN.

Jeśli rajd franka szwajcarskiego będzie konsekwentnie kontynuowany, w najbliższych dniach kurs CHF będzie nawet mógł osiągnąć wartość 4.80 PLN.

Wykres CHF/PLN

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również