Kurs dolara wzrósł o 6 gr.! Wiemy co stoi za skokowym odbiciem USD/PLN

dolary

Po spadku o niemal 20 groszy od 4 października br., kurs dolara odbił wzrastając w ciągu kilku ostatnich godzin o blisko 6 groszy. Fakt ten sprawił, że obecnie za jednego dolara zapłącić trzeba niemal 4,31 zł. Jeżeli rajd na północ będzie jednak kontynuowany, notowania amerykańskiej waluty mogłyby już wkrótce powrócić w rejon 4,37 zł, bądź nawet 4,50 zł.

Kurs dolara wzrósł o 6 groszy

Spoglądając na notowania dolara amerykańskiego do polskiego złotego dostrzec warto, że  po wzroście o ponad 51 groszy między 18 lipca br., a 4 października br., kurs dolara spadł w ciągu 6. ostatnich dni o niemal 20 groszy, osuwając się w ten sposób w rejon technicznego wsparcia zlokalizowanego w wysokości 4,25 zł.

To właśnie w rejonie tego wsparcia pojawiła się w trakcie czwartkowej sesji niezwykle silna reakcja popytowa. Kurs dolara w ciągu zaledwie kilku godzin wzrósł bowiem o blisko 6 groszy, sygnalizują w ten sposób możliwy powrót na ścieżkę wzrostów.

Co jednak stało za dzisiejszym odbiciem? Czy istnieje jakieś sensowe wytłumaczenie tak znacznego wzrostu kursu dolara? Czy może odbicie to wynika przede wszystkim z deprecjacji polskiego złotego?

Dane nt. inflacji w USA napędzają wzrost kursu dolara

By odpowiedzieć na powyższe pytania należy zerknąć do kalendarza makroekonomicznego. Dowiemy się z niego, że punktualnie o godzinie 14:30 opublikowany został raport nt. inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Z publikacji tej dowiedzieliśmy się, że pomimo oczekiwanego spadku do 3,6 proc., dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w USA ustabilizowała się we wrześniu br. na poziomie 3,7 proc., po tym jak w okresie lipiec – sierpień wzrosła ona o 0,7 p.proc. z 3,0 proc. raportowanych w czerwcu br.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż inflacja w ujęciu miesięcznym, a więc we wrześniu w stosunku do sierpnia br. uplasowała się na poziomie 0,4 proc., przewyższając konsensus ekonomistów oczekujący odczytu na poziomie 0,3 proc.

Dolar największym wygranym czwartkowej sesji

Wyższe od oczekiwań odczyty wskaźnika CPI zarówno w ujęciu miesięcznym, jak również rocznym przyczyniły się do wyraźnego wzrostu kursu dolara amerykańskiego i to nie tylko w stosunku do polskiego złotego, lecz także względem pozostałych walut G8.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments