Dzień Inwestora Indywidualnego

Kurs dolara wynosi 3.93 zł. Ile płacimy za franka?

Udostępnij

W piątek, 29 grudnia główne światowe waluty umocniły się względem złotówki. Najbardziej wyróżnił się frank szwajcarski, który zyskał do polskiej waluty aż 0,8%, czyli około 4 grosze.

Dziś zaś główne światowe waluty osłabiają się wobec złotego. W efekcie, za 1 euro płacimy obecnie 4.34 PLN. Ile kosztuje funt szterling 2.01.2024? Zapraszamy na codzienny przegląd par walutowych z udziałem złotego:

Za dolara płacimy 3.93 PLN

Podczas czwartkowej sesji na parze walutowej USD/PLN znów mieliśmy do czynienia z pokazem siły dolara. Amerykańska waluta umacniała się względem polskiej praktycznie przez cały dzień, przez co na koniec 2023 roku za 1 USD płaciliśmy nieco ponad 3.93 PLN. Dziś w nocy dolar nadal zyskiwał do złotówki.

Tuż przed startem europejskiej sesji, amerykańska waluta kosztowała już około 3.947 PLN. Następnie to złoty zaczął pokazywać moc. W efekcie, w tej chwili za 1 USD płacimy już 3.93 PLN. Obecnie mamy więc do czynienia z dość niejednoznaczną sytuacją.

Jeśli para USD/PLN nadal będzie kierować się w dół, już niebawem kurs dolara może znów spaść poniżej 3.92 PLN. Jeżeli jednak amerykańska waluta powróci do piątkowych wzrostów, kurs USD już wkrótce może ponownie sięgnąć 3.97 PLN.

Wykres kursu USD/PLN

Euro kosztuje 4.34 PLN

Na parze walutowej EUR/PLN piątek upłynął zaś pod znakiem zmiennych nastrojów. Zacznijmy od tego, że przez pierwszą połowę dnia euro umacniało się względem złotówki. W południe waluta europejskiej wspólnoty kosztowała niemal 4.35 PLN. Kolejne godziny ostatniej sesji ubiegłego roku przebiegły natomiast pod dyktando złotego.

Kurs EUR/PLN obniżał się aż do późnego wieczoru, przez co na koniec 2023 roku za 1 euro płaciliśmy nieznacznie ponad 4.34 PLN. Natomiast dziś w nocy waluta europejskiej wspólnoty zyskiwała wobec polskiej. Na starcie europejskiej sesji 1 euro kosztowało około 4.438 PLN.

Następnie to złotówka zaczęła pokazywać moc. W efekcie, w tej chwili kurs waluty europejskiej wspólnoty wynosi 4.34 PLN. Aktualnie mamy zatem do czynienia z dość niejednoznaczną sytuacją. Jeśli para EUR/PLN nadal będzie kierować się w dół, już wkrótce kurs euro może ponownie znaleźć się w okolicach 4.32 PLN.

Jeżeli jednak waluta europejskiej wspólnoty powróci do wzrostów z ubiegłego tygodnia, jej kurs już niebawem może znów przekroczyć 4.35 PLN.

Wykres kursu EUR/PLN

Kurs funta szterlinga wynosi 5.01 PLN

W piątek na parze walutowej GBP/PLN również mieliśmy do czynienia ze zmiennymi nastrojami. Najpierw, w godzinach nocnych funt szterling umacniał się względem złotego. Na początku europejskiej sesji kurs GBP wzrósł do okolic 5.005 PLN. Następnie to złoty zaczął pokazywać moc.

Tuż po godzinie 15:00 brytyjska waluta kosztowała już około 4.975 PLN. Kolejne godziny piątkowej sesji przebiegły jednak pod dyktando funta szterlinga. Brytyjska waluta zyskiwała do polskiej aż do ostatnich minut piątku, przez co na koniec 2023 roku za 1 GBP płaciliśmy nieco ponad 5.01 PLN.

Dziś w nocy funt szterling nadal zyskiwał do złotówki. Tuż przed startem europejskiej sesji, brytyjska waluta kosztowała już około 5.026 PLN. Następnie to złoty zaczął dominować. W efekcie, w tej chwili za 1 GBP płacimy już 5.01 PLN. Obecnie mamy więc do czynienia z dość niejednoznaczną sytuacją.

Jeśli para GBP/PLN nadal będzie kierować się w dół, już niebawem kurs dolara może znów spaść poniżej 5.00 PLN. Jeżeli jednak brytyjska waluta powróci do piątkowych wzrostów, kurs GBP już wkrótce może ponownie sięgnąć 5.04 PLN.

Wykres kursu GBP/PLN

Za franka trzeba zapłacić 4.65 PLN

Piątkowa sesja na parze walutowej CHF/PLN także upłynęła pod znakiem zmiennych nastrojów. Okazuje się, że przez pierwszą połowę dnia frank szwajcarski umacniał się względem złotówki. Tuż przed południem za 1 CHF płaciliśmy około 4.695 PLN. Kolejne godziny ostatniej sesji ubiegłego roku przebiegły natomiast pod dyktando złotego.

Szwajcarska waluta osłabiała się wobec polskiej aż do późnego wieczoru, przez co na koniec 2023 roku za 1 franka płaciliśmy około 4.675 PLN. Dziś szwajcarska waluta nadal traci do złotówki. W tej chwili 1 CHF kosztuje już 4.65 PLN.

Jeśli para CHF/PLN będzie w kolejnych godzinach kontynuować swój rajd spadkowy, już niebawem cena franka szwajcarskiego może znów znaleźć się poniżej 4.63 PLN.

Wykres kursu CHF/PLN

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również