Kurs dolara skoczył w czwartek. Ile kosztuje frank 01.09.2023?

56
frankowicze

Polska złotówka straciła na wartości podczas czwartkowych zmagań na rynku walutowym. Złoty okazał się słabszy od wszystkich głównych światowych walut, a najgorzej wypadł w odniesieniu do amerykańskiego dolara. Notowania pary USD/PLN wzrosły bowiem o 3,5 grosza. Gorsza prezentacja złotego to efekt opublikowanych w czwartek danych o inflacji oraz wzroście gospodarczym. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) Narodowego Banku Polskiego (NBP) ma teraz „ciężki orzech do zgryzienia”. Czy złotówka przejmie się najnowszymi doniesieniami podczas kolejnego dnia handlu? W piątek funt wymieniany jest po 5,22 zł. Notowania euro oscylują ponad 4,47 zł, zaś dolara ponad 4,12 zł. Ile kosztuje dolar 01.09.2023? Zapraszamy na codzienny przegląd par walutowych z udziałem złotego.

Kurs GBP/PLN powrócił ponad 5,22 zł

Brytyjska waluta zyskała na wartości względem złotówki podczas ostatniej doby. Notowania funta do złotego wzrosły ogólnie o 2,5 grosza i zameldowały się tuż poniżej poziomu 5,23 zł. Z zysków funt wycofuje się na początku piątkowego dnia handlu. O godzinie 7 rano notowania pary GBP/PLN znajdują się na 5,2230 zł.

Powrót funta w rejony średniej i utrzymanie tego zakresu to sytuacja niezwykle ważna. Otóż jeżeli złoty nie zacznie silnie tracić na wartości, będzie mógł przełożyć obecne położenie na swoją korzyść.

Wykres GBPPLN
Kurs funta GBP/PLN 01.09.2023

Ile kosztuje frank 01.09.2023?

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł względem polskiego złotego podczas czwartkowych zmagań. W ogólnym rozliczeniu frank podwyższył swoją wartość o niecałe 1,5 grosza i wylądował przy poziomie 4,67 zł. Tym samym notowania pary walutowej CHF/PLN bliskie były wymazania strat z poprzedniego dnia. Na rynku niewiele się zmienia podczas piątkowych godzin porannych. W dniu 01.09.2023 frank kosztuje 4,6660 zł.

W przypadku franka po raz kolejny nie zawiedliśmy. Notowania pary CHF/PLN miały wzrosnąć do średniej i tak też zrobiły. Teraz już wszystko „w rękach” odczuć i perspektyw wobec złotego. Kwestie makroekonomiczne grają pierwszorzędną rolę.

Wykres CHFPLN
Kurs franka CHF/PLN 01.09.2023

Euro skromnie wychodzi ponad 4,47 zł

W przypadku pary walutowej EUR/PLN ponownie nie odnotowana została większa zmiana notowań. Kurs euro wzrósł jedynie o 0,5 grosza, wykazując najniższy zysk względem złotówki spośród głównych światowych walut. Euro w wyniku czwartkowego wzrostu skromnie wyszło ponad zakres 4,47 zł. Powyżej niego utrzymuje się w porannych godzinach w piątek.

A na euro dalej niewiele się dzieje… Warto zauważyć, że waluta wychodząc powyżej 4,47 zł, tak naprawdę nic nie ugrała. Tym samym cały czas czekamy na jakiś konkretny ruch. Jak na razie rynek niezwykle ograniczył swoją zmienność.

Wykres EURPLN
Kurs euro EUR/PLN 01.09.2023

Dolar wystrzelił w czwartek

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie amerykański dolar wyróżnił się na tle głównych światowych walut, gdyż wyraźnie zyskał wobec złotego. Dolar wystrzelił w czwartek, a jego kurs wzrósł o 3,5 grosza, lądując na 4,1250 zł. Na rynku pary walutowej USD/PLN niewiele dzieje się podczas pierwszego dnia września. Dolar wymieniany jest po 4,12 zł.

Amerykański dolar zgodnie z założeniami podbił do średniej i pokazuje, że obecnie ją przełamuje. Dolar narażony będzie dziś na niezwykłą zmienność, gdyż pojawią się najważniejsze dane o zatrudnieniu. To od nich zależeć będzie, jak zachowa się waluta. Gorsze dane (niższe w przypadku zmiany zatrudnienia, wyższe dla stopy bezrobocia) przyniosą słabość dolarowi. Powstaje jednak jeden problem. Złoty sam czeka na dane, które mogą go pogrzebać.

Wykres USDPLN
Kurs dolara USD/PLN 01.09.2023

Podsumowanie

Sierpniowe zmagania już za inwestorami i warto słów kilka o nich powiedzieć. Był to bardzo słaby miesiąc dla złotego, który wyraźnie stracił wobec wszystkich najważniejszych walut. Najgorzej złotówka wypadła wobec dolara, który w całym sierpniu zyskał ogólnie 12 groszy. Względem funta strata wyniosła blisko 9 groszy, zaś w relacji do franka 7,7 grosza. W sierpniu złotówka zapisała się gorzej od euro o 7 groszy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments