Frankowicze znów pod ścianą – kurs CHF/PLN najwyżej od czarnego czwartku!

438

Atak Rosji na Ukrainę odcisnął swoje piętno na większości rynków finansowych i kapitałowych. W pierwszej kolejności widoczna jest dość oczywista zależność – inwestorzy uciekają od ryzykownych instrumentów finansowych i poszukują bezpiecznych przystani. A jak doskonale wiemy najpopularniejsze aktywa posiadające status safe haven to złoto, dolar amerykański oraz… frank szwajcarski.

Właśnie ostatnia z tych walut budzi ogromne niepokoje tysięcy Polaków, zwłaszcza że jej kurs osiągnął dziś najwyższą wartość od.. słynnego czarnego czarnego czwartku, który miał miejsce 15 stycznia 2015 roku.

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek przed godziną 4 rano prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tak zwane. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Tym samym rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a rosyjskie siły rozpoczęły atak na ukraińskie miasta i obiekty w całym kraju.

Szokujący wzrost CHF/PLN

Jak to zwykle bywa w czasach niepewności gospodarczej, inwestorzy zaczęli transferować swój kapitał z ryzykownych rynków – takich jak akcje spółek technologicznych czy kryptowaluty – do tak zwanych bezpiecznych przystani. Najsłynniejszym aktywem określanym mianem safe haven jest złoto, a w przypadku walut największe znaczenie mają dolar amerykański i frank szwajcarski. Dla polskiej waluty niestety nie jest to dobra wiadomość, co doskonale widać po dzisiejszym zachowaniu CHF wobec PLN.

Środową sesję kurs franka szwajcarskiego wobec polskiego złotego zakończył po cenie 4.41. Tegoroczne maksima znajdowały się tylko nieznacznie wyżej, na poziomie 4.43 – taki kurs został osiągnięty pod koniec stycznia. Dziś w godzinach porannych opór ten został jednak pokonany bez choćby najmniejszych problemów.

Frank szwajcarski najdroższy od ponad 6 lat

Mało tego, rajd wzrostowy CHF/PLN nie zakończył się nawet na poziomie ubiegłorocznego szczytu z 26 listopada – wtedy cena wyniosła 4.522. Dziś po godzinie 5 rano kurs osiągnął bowiem poziom 4.528. W całej swojej historii wyżej znalazł się on tylko podczas jednej sesji – miało to miejsce oczywiście 15 stycznia 2015 roku. Wtedy Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił odejście od polityki minimalnego kursu względem euro, który do tej pory wynosił 1.20. Doprowadziło to do prawdziwej paniki na rynkach oraz bardzo gwałtownego skoku wartości franka. W relacji do wielu głównych walut kurs CHF zyskał nawet kilkadziesiąt procent w zaledwie jedną godzinę. Wydarzenie to nazwano czarnym czwartkiem.

Co dalej?

Aktualnie kurs franka szwajcarskiego znajduje się nieznacznie powyżej 4.51, czyli nadal bardzo blisko dzisiejszego szczytu. Niestety musimy zatem brać pod uwagę możliwość, że to jeszcze nie koniec osłabiania się złotego w stosunku do franka, zwłaszcza że na praktycznie wszystkich światowych rynkach nadal panuje niepewność. Może się więc okazać, że w najbliższych dniach, a nawet godzinach, zobaczymy nowe wieloletnie maksima pary walutowej CHF/PLN.

Wykres CHF/PLN

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments