Kupić mieszkanie za gotówkę czy wziąć kredyt hipoteczny? Wady i zalety

Udostępnij

Zakup mieszkania to jedna z największych decyzji finansowych, jakie podejmuje się w naszym życiu. Możemy tego dokonać za pomocą gotówki (jeżeli posiadamy tyle pieniędzy) lub wziąć kredyt. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Zalety kupna mieszkania za gotówkę

Po pierwsze, kupno mieszkania za gotówkę może okazać się tańsze. Powód? Znika nam konieczność płacenia odsetek i innych opłat związanych z kredytem hipotecznym. Nie musimy też martwić się o to, ile wyniosą nam raty – czy wzrosną, czy spadną. Daje nam to luz psychiczny.

W kwestii tego, że zakup za gotówkę może okazać się tańszy, warto wspomnieć też o tym, że daje nam to przewagę negocjacyjną. Możesz dzięki temu wynegocjować lepszą cenę lub uzyskać korzystniejsze warunki zakupu.

Kolejna zaleta: brak ryzyka utraty nieruchomości. Jeśli kupimy mieszkanie za gotówkę, nie musimy martwić się o jej utratę w przypadku niezdolności do spłaty kredytu. Tego ostatniego bowiem nie bierzemy. Mieszkanie będzie od razu nasze, bez obciążeń finansowych, pomijając oczywiście czynsz i inne opłaty.

Wady kupna mieszkania za gotówkę

Zakup mieszkania za gotówkę ma jednak swoje wady. Po pierwsze, wymaga posiadania dużej sumy gotówki. Tę musimy przeznaczyć na zakup nieruchomości, więc tracimy możliwość zainwestowania jej np. na giełdzie. Zmniejszamy więc swoje możliwości inwestycyjne.

Z drugiej strony skorzystanie z kredytu hipotecznego daje możliwość rozłożenia płatności na wiele lat, co może być korzystne dla twojego budżetu. Możemy również zdecydować się na spłatę kredytu wcześniej, jeśli mamy nagle dostępne dodatkowe środki. Przy tym wszystkim zaciągnięcie kredytu hipotecznego pozwala zachować gotówkę i zainwestować ją w inne obszary, takie jak inwestycje, edukacja czy awaryjne sytuacje. Możemy też pomnożyć ją na giełdzie i potem spłacić i kredyt i mieć nadal wolny kapitał do inwestycji.

Ważne jest też coś innego. Jeżeli nie mamy jeszcze prawie wcale historii kredytowej, rzetelne spłacanie kredytu hipotecznego może pomóc nam w budowaniu pozytywnego profilu kredytowego, co może być przydatne w przyszłości. Np. gdy będziemy potrzebowali kapitału na otwarcie firmy czy inne inwestycje.

Wady kredytu

Oczywiście należy pamiętać, że zawsze może też powinąć się nam noga. Wtedy w przypadku niespodziewanych trudności finansowych, spłacanie kredytu hipotecznego może stać się ogromnym wyzwaniem. Jeśli nie będziesz w stanie spłacić rat, nieruchomość może zostać przejęta przez bank.

Na koniec dochodzi też to, że zaciągając kredyt hipoteczny, nasza zdolność negocjacyjna z osobą czy firmą sprzedającą nam mieszkanie może być ograniczona. Bank może narzucić nam też pewne warunki związane z kredytem, co może wpływać na finalną cenę i całokształt zakupu.

Podsumowanie

Każda opcja – kupno mieszkania za gotówkę lub skorzystanie z kredytu hipotecznego – ma swoje wady i zalety. Nasza decyzja powinna być więc oparta na indywidualnych preferencjach, sytuacji finansowej oraz długoterminowych celach. Warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości i skonsultować się z doradcą finansowym, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej sytuacji.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również