Kto zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii?

40

Kto zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii? Były minister finansów Rishi Sunak wyraźnie wygrał przeprowadzoną w czwartek wieczorem debatę telewizyjną kandydatów na to stanowisko. Jego rywalką jest obecna szefowa dyplomacji Liz Truss.

Kto zostanie premierem Wielkiej Brytanii?

Debatę zorganizowała stacja Sky News. Sunak i Truss walczą obecnie o fotel przewodniczącego Partii Konserwatywnej, a tym samym szefa brytyjskiego rządu (zwyczajowo premierem zostaje lider zwycięskiej partii).

Niestety formuła spotkania była mało elektryzująco – dwójka polityków nie dyskutowała ze sobą, a jedynie odpowiadała na pytania widowni, która była złożona z wyborców tego ugrupowania (ponoć głównie niezdecydowanych). Po zakończeniu debaty widzowie zostali poproszeni o ocenienie, kto ich zdaniem wypadł bardziej przekonująco. W większości wskazali na Sunaka.

Jak wskazują obserwatorzy, Truss starała się akcentować swoją uczciwość i obiecywała, że będzie w czasie swojej kadencji słuchać ludzi. Jeżeli jakaś konkretna polityka nie zadziała, bez wahania ją cofnie i będzie szukała innych rozwiązań, deklarowała. Przyznała też, że recesja, przed którą kilka godzin wcześniej ostrzegł Bank Anglii, „nie jest nieunikniona” i obiecała podjąć „odważne” działania, by w z nią walczyć. Wskazała np. na obniżanie podatków.

Z kolei były minister finansów kontratakował, mówiąc, że pomysły Truss „pogorszą sytuację”. Uważał, że priorytetem jest teraz walka z inflacją, a potem dopiero zmniejszanie podatków. Dodał, że to nie obciążenia podatkowe powodują recesję, lecz inflacja. Przypominał też o swoich działaniach, które pomogły opanować niełatwą sytuację gospodarczą po wybuchu pandemii Covid-19.

Kto wygrywa w sondażach?

W sondażach wygrywa jednak obecnie Truss. Sam Sunek zapewnił, że nie zamierza wycofywać się z walki o władzę. Według opublikowanego dwa dni wcześniej badania, ta pierwsza ma – nie uwzględniając osób niezdecydowanych – aż 38 punktów proc. przewagi nad Sunakiem.

Członkowie Partii Konserwatywnej mają teraz czas do 2 września, by oddać głos na kogoś z tej dwójki kandydatów. Nazwisko nowego lidera zostanie ogłoszone 5 września. Już dzień później zwycięzca zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments