Kto otrzyma 500+ dla małżeństw, jeżeli program wejdzie w życie?

393
Małżeństwo+

W ostatnich latach w naszym kraju pojawia się coraz więcej programów socjalnych, których celem jest przede wszystkim wsparcie polskich rodzin. Małżeństwo+ to nowy projekt, który tym razem wyszedł z inicjatywy obywateli. Komu miałby być przyznawane pieniądze w ramach tego programu, skąd wziął się na niego pomysł i czy rzeczywiście wejdzie w życie?

Małżeństwo+

Czym jest projekt 500+ dla małżeństw?

Już od jakiegoś czasu możemy zaobserwować, że w naszym kraju pojawia się coraz więcej programów, których celem jest wspieranie polskiej rodziny. Program 500+ jest znany wszystkim Polką i Polakom. Jakiś czas temu wszedł w życie program Mama+, którego celem jest wsparcie kobiet, które na rzecz opieki nad przynajmniej czworgiem dzieci zdecydowały się zrezygnować z pracy. W wyniku tego nie odprowadzały składek na emeryturę i aktualnie pozbawione są świadczenia. Wszystkie te projekty mają na celu pomoc polskim rodzinom w wielu przypadkach. Natomiast program Małżeństwo+ to inicjatywa, z którą wyszli obywatele.

Ten rodzaj świadczenia różni się od poprzednich, ponieważ w tym przypadku pieniądze mogą otrzymać osoby, które nie posiadają dzieci. Pod tą inicjatywą obywatelską złożyły podpis tysiące Polek i Polaków, a projekt kilka miesięcy temu trafił do sejmu. W samej petycji możemy przeczytać:

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach”.

Jednak komu dokładnie będą przyznawane pieniądze, jeżeli projekt zostanie przegłosowany? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Kto będzie mógł starać się o pieniądze z programu Małżeństwo+?

Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jak będą wyglądać warunki przyznawania pieniędzy. Projekt zakłada, że 500 zł będzie przeznaczone dla małżeństw z długim stażem. Dokładniej chodzi tutaj o pary, które pozostają w formalnym związku przez minimum 40 lat. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, czy pieniądze byłyby przyznawane jeden raz, czy co miesiąc. Jednak skąd pomysł na tego typu świadczenie?

Małżeństwo+Autorzy programu Małżeństwo+ zwracają uwagę, że pary z długoletnim stażem często nawzajem się sobą opiekują. Pieniądze ze świadczenia byłyby dodatkowym wsparciem i przede wszystkim zapewniłyby środki, które małżeństwa mogłyby przeznaczyć na opiekę medyczną, leki czy pomoc domową. Dodatkowo pomysłodawcy zwracają uwagę na fakt, że coraz częściej dochodzi do rozwodów. W niektórych przypadkach pary potrafią rozstać się nawet kilka miesięcy po ślubie. Dlatego pieniądze z programu miałby też uhonorować osoby, które dbały o swoje małżeństwo. Jednak program Małżeństwo+ wzbudza pewne kontrowersje, ponieważ nie wszyscy uważają, że długoletni związek należy jakoś szczególnie nagradzać. Dlaczego niektórzy uważają, że pieniądze w ramach tego świadczenia nie powinny być przyznawane? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Przeciwnicy programu Małżeństwo+

Przeciwnicy projektu przede wszystkim zwracają uwagę na fakt, że dwójce starszych ludzi łatwiej jest żyć niż osobie samotnej. Dwie emerytury starczą na więcej wydatków niż jedna. Dodatkowo małżeństwa w starszym wieku przecież nie zawsze kończą się rozwodem. Czasem jedna osoba umiera, a druga zostaje całkiem sama tylko z jedną emeryturą. W takiej sytuacji dodatkowe pieniądze bardziej przydałyby się wdowcowi lub wdowie.

Warto zauważyć, że osobom starszym można pomóc na inne sposoby. Przykładowo poprzez zwiększenie emerytur lub skuteczną walkę z inflacją. Autorzy projektu Małżeństwo+ zauważają, że koszty życia wciąż rosną. Osoby starsze, które nie mogą podjąć się dodatkowej pracy, bardzo na tym cierpią, jednak ciężko zrozumieć, czemu staż małżeństwa ma być uzasadnieniem dla przyznania dodatkowych pieniędzy. Warto też pamiętać, że zakończenie formalnego związku czasem wiąże się z wieloma przykrymi doświadczeniami i nieraz jest konieczne. Pary w momencie składania przysięgi małżeńskiej nie myślą o szybki rozwodzie. Decyzja o rozstaniu nie jest prosta, jednak w niektórych sytuacjach jest konieczna. Co prawda w ostatnich latach możemy zauważyć, że pary częściej rozstają się kilka miesięcy po ślubie. Mimo wszystko lepiej wziąć rozwód niż funkcjonować w związku, który z jakiegoś powodu nam nie służy.

Nowe świadczenie nie byłoby przesadnie obciążające dla budżetu?

Autorzy projektu Małżeństwo+ zauważają, że par w długoletnim formalnym związku jest naprawdę niewiele. Dodatkowo osoby zaraz po ślubie potrafią podjąć decyzję o rozwodzie w ciągu kilku lat po ceremonii. Właśnie dlatego mówi się, że program nie będzie zbyt obciążający dla państwa, a mimo wszystko stanie się sporym wsparciem dla seniorów.

Małżeństwo+Wiele Polek i Polaków zdecydowało się nad złożenie podpisu pod projektem i właśnie dzięki temu trafił do sejmu. Ciężko jednak zrozumieć, dlaczego dodatkowe pieniądze mają trafić do małżeństw z długim stażem i czemu akurat to ma być kryterium przyznawania środków. Wiele osób uważa, że dodatkowe pieniądze powinny przysługiwać osobom w trudnej sytuacji materialnej, a kryterium powinny być dochody oraz rzeczywiste potrzeby obywateli. Osoby starsze, które nie są w formalnym związku i same utrzymują się z jednej emerytury, często znajdują się w trudniejszej sytuacji niż małżeństwa z długoletnim stażem. Mimo wszystko była minister rodzin Elżbieta Rafalska na łamach „Faktu” przyznała, że projekt warto przemyśleć.

– Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej. – mówi Elżbieta Rafalska.

Jednak dodała, że koniecznie należy zastanowić się, czy pieniądze powinny być przyznawane małżeństwom z 40-letnim, czy może jednak dłuższym stażem. Dodatkowo nie stwierdziła jednoznacznie, czy pieniądze powinny być przyznawane jednorazowo, czy cyklicznie.

Czy 500+ dla małżeństw wejdzie w życie?

Podobnie jak inne programy socjalne projekt Małżeństwo+ budzi wiele kontrowersji. Jest to jednak inicjatywa obywatelska, pod którą podpisało się wiele Polek i Polaków. Zakłada on przyznawanie 500 zł małżeństwom z przynajmniej 40-letnim stażem. Na ten moment nie wiadomo, czy świadczenie będzie przyznawane jednorazowo, czy cyklicznie.

Małżeństwo+Zwolennicy projektu zauważają, że dodatkowe środki mogłyby pomóc seniorom i wesprzeć osoby starsze, które opiekują się swoim małżonkiem. Jednak warto zauważyć, że wsparcie finansowe jest potrzebne także samotnym seniorom. Przyznawanie dodatkowych środków tylko za długoletni staż małżeństwa wydaje się nie do końca uzasadnione.

W tym momencie ciężko stwierdzić, czy projekt zostanie przegłosowany i na jakich zasadach będą przyznawane świadczenia. Elżbieta Rafalska, która jest byłą minister rodziny, przyznaje, że warto rozważyć program Małżeństwo+.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments