Kto mógłby zastąpić Donalda Tuska na czele PO?

Udostępnij

W nowym sondażu zapytano Polaków, kto mógłby zastąpić Donalda Tuska na stanowisku lidera Platformy Obywatelskiej.

Kto za Tuska?

Donald Tusk powrócił do Polski niczym – jak określali to jego zwolennicy – rycerz na białym koniu. Miał pomóc zjednoczyć opozycję i wyciągnąć swoją partię z kryzysu (PO za rządów Borysa Budki straciła wielu zwolenników i spadła na 3. pozycję w sondażach, za Polską 2050). To ostatnie się udało. Tyle że to pierwsze – nie. Opozycja nadal nie jest zjednoczona i do wyborów pójdzie raczej podzielona na parę bloków.

Jak więc obecnie oceniają Tuska wyborcy PO?

Jeśli miałaby nastąpić zmiana na stanowisku szefa PO, to kto powinien zastąpić Donalda Tuska – takie pytanie zadano zwolennikom Koalicji Obywatelskiej w sondażu przygotowanym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Co ciekawe, aż 55 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej jest zdania, że Tuska nikt nie powinien zastępować. Największym potencjalnym konkurentem byłego premiera jest prezydent Warszawy i wiceszef PO – Rafał Trzaskowski. 39 proc. respondentów uważa, że mógłby on zostać przyszłym liderem KO.

Jak wypadli inni politycy? Bardzo słabo. Poparcie dla nich jest na granicy błędu statystycznego. Była premier Ewa Kopacz i europoseł Radosław Sikorski uzyskali w sondażu po 2 proc. głosów, zaś Tomasz Siemoniak i były przewodniczący Borys Budka po 1 proc. poparcia ankietowanych.

Jak widać, Tusk mocno zdominował PO i nie ma w partii mocnych rywali.

Kto za Kaczyńskiego?

Kto zaś mógłby zastąpić lidera PiS? Co ciekawe, znaczna część wyborców Prawa i Sprawiedliwości nie chce, by na czele PiS stanął ktoś inny niż Kaczyński. Zmiany nie chce aż 38 proc. ankietowanych.

29 proc. badanych odpowiedziało, że Kaczyńskiego mógłby zastąpić Mateusz Morawiecki. Na 3. miejscu znalazł się zaś wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. W roli prezesa PiS widzi go 13 proc. wyborców tej partii.

Na kolejnych miejscach znaleźli się kolejno: europosłanka Beata Szydło (9 proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (6 proc.), europoseł Joachim Brudziński (3 proc.) i poseł Antoni Macierewicz (1 proc.). 1 proc. pytanych nie wiedziało, kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również