Kryzys uderzył w polski handel! Tak źle nie było od 15 lat

Sprzedaż detaliczna w marcu 2020 r. była niższa niż przed rokiem aż o 9%.

413

inflacjaRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od II Wojny Światowej kryzys gospodarczy. Z powodu zamknięcia gospodarki, wiele firm nie może normalnie funkcjonować, co natychmiast odbiło się na ich wynikach finansowych.

Sprzedaż detaliczna spada najszybciej od 15 lat!

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. była niższa niż przed rokiem aż o 9% (wobec wzrostu o 1,8% w marcu 2019 r.). Warto zwrócić uwagę, że jest to pierwszy spadek retail sales od niemal 5 lat, największy spadek od 15 lat i drugi największy w historii.

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego | Źródło: GUS

Zamknięcie galerii handlowych uderzyło w sprzedawców

– Wprowadzenie w marcu br. stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii i  związane z tym znaczne ograniczenie w handlu detalicznym w niektórych obiektach handlowych istotnie wpłynęły na wielkość dokonywanych zakupów i realizowaną sprzedaż detaliczną. W marcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła w większości grup – czytamy w raporcie GUS.

Największy spadek sprzedaży detalicznej odnotowano wśród podmiotów handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 49,6%). Zauważalnie kryzys uderzył także w sprzedawców pojazdów samochodowych, motocykli i części (o 30,9%).

Wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano natomiast jedynie wśród podmiotów handlujących farmaceutykami (o 8,8%) i żywnością (o 2,5%).

Sprzedaż detaliczna towarów w marcu 2020 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa | Źródło: GUS
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments