Kryzys niszczy polski przemysł! Tak źle nie było jeszcze nigdy w historii

293

Początek każdego miesiąca nierozerwalnie wiąże się z publikacją wskaźników PMI dot. aktywności w sektorze przemysłowym i usługowym. Raporty te przygotowywane są przez firmę badawczą Markit Economics. Powstaje on w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów.

Polski przemysł zaciągnął hamulec ręczny

Z opublikowanego dziś raportu wynika, że obostrzenia wprowadzone w celu zwalczania pandemii, spowodowały zapaść w polskim sektorze wytwórczym. W kwietniu Polski PMI spadł z marcowego poziomu 42,4 do 31,9, odnotowując najniższą wartość oraz najsilniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w polskim przemyśle w historii badań, czyli od czerwca 1998. Rekordowy 10,5-punktowy spadek głównego wskaźnika był niemal dwa razy większy niż spadek zarejestrowany w marcu (-5,8 pkt.). Dla porównania dotychczasowa najniższa wartość indeksu odnotowana w grudniu 2008 w czasie światowego kryzysu finansowego wynosiła 38,3.

W Polsce jest gorzej niż w strefie euro i Wielkiej Brytanii

Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmaga także fakt, iż średnia prognoz analityków wskazała na spadek „jedynie” do 34,6 pkt. Jakby tego było mało, jest to odczyt zauważalnie gorszy od danych ze strefy euro, gdzie wartość wskaźnika uplasowała się na poziomie 33,4 pkt. oraz Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano spadek do 32,6 pkt. Niższe niż w Polsce wartości odnotowano między innymi w Hiszpanii (30,8 punktu), we Włoszech (31,1 punktu) i Francji (31,5 punktu).

Zatrudnienie nie spadało tak szybko od ponad 20 lat

Markit Economics zwraca uwagę, że prawdziwą skalę kryzysu w sektorze wytwórczym lepiej odzwierciedlały odczyty wskaźników produkcji i nowych zamówień, które stanowią 55% wagi PMI. Oba indeksy zarejestrowały w kwietniu rekordowo niskie wartości, sygnalizując bezprecedensowe na tle badań historycznych tempo spadku. Wskaźnik Nowych Zamówień zarejestrował wartość 17,1, spadając o 29 pkt. w stosunku do lutego. Wskaźnik Produkcji również poszybował w dół ponieważ wiele fabryk zawiesiło działalność w czasie kwarantanny.

Liczba nowych miejsc pracy obniżyła się w niemal rekordowym tempie, a stany magazynowe spadły najszybciej od maja 2009. Tempo spadku zatrudnienia było natomiast niemal równe rekordowej wartości odnotowanej w kwietniu 1999 roku.

– W kwietniu prognozy odnośnie nadchodzących 12 miesięcy były najgorsze w historii badań. Przedsiębiorcy uzasadniali swój pesymizm obawą przed długofalowymi skutkami gospodarczymi obostrzeń społecznych obowiązujących w Polsce i za granicą. Aby pobudzić popyt polscy producenci obniżyli znacznie swoje stawki. Ceny wyrobów gotowych spadły w najszybszym tempie od pięciu i pół roku – czytamy w raporcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments