Krew leje się na GPW. WIG20 spada o 10,7%

1285
krach na giełdzie

Agresja Rosji na Ukrainę odcisnęła swoje piętno na wszystkich istotnych światowych rynkach akcji. Praktycznie wszędzie ma miejsce wyprzedaż, lecz w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest ona wyjątkowo dotkliwa. Na minusie są obecnie wszystkie spółki z indeksu WIG20. Sam indeks natomiast znajduje się na najniższych poziomach od listopada 2020 roku.

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek przed godziną 4 rano prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tak zwane. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Tym samym rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a rosyjskie siły rozpoczęły atak na ukraińskie miasta i obiekty w całym kraju.

Krach na GPW – WIG20 10,7% na minusie

Środową sesję, podczas której i tak doszło do sporych spadków, indeks WIG20 zakończył na poziomie 2039.6 pipsa. Dziś jednak otworzył się on 43 pipsy niżej. A wcale nie był to koniec przeceny. Cena indeksu cały czas się obniża, w chwili pisania tego tekstu znajduje się w okolicach 1835 punktów. Oznacza to, że spadek wynosi już aż 10,7%.

Co więcej, mamy do czynienia z najniższym kursem od drugiej połowy listopada 2020 roku, a tak dotkliwy spadek po raz ostatni miał miejsce w marcu 2020, spowodował go wtedy wybuch pandemii COVID-19. Obrót w ciągu pierwszych 150 minut sesji przekroczył natomiast 1,2 miliarda złotych.

wykres indeksu WIG20

Które spółki tracą najwięcej?

Wszystkie spółki indeksu WIG20 są dziś na minusie. W największym stopniu za tak dotkliwy spadek odpowiadają Pekao S.A. – przecena o 12,7%, Allegro – wyprzedaż o 16,4%, a przede wszystkim LPP – obniżka o 23%. LPP już wydało komunikat, że przeniosło administrację biura z Kijowa do Lwowa. Według komunikatu spółki handel na Ukrainie jest zamknięty. Kraje Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś) odpowiadały w 2021 roku za aż 28% przychodów spółki.

Wykres LPP

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments