Kraje bałtyckie i ograniczenie ruchu obywatelom rosyjskim

Rosja zamknięta na kłódkę

7 września premierzy Litwy – Ingrida Simonyte, Łotwy – Arturs Krišjānis Kariņš, Estonii – Kaja Kallas i Polski – Mateusz Morawiecki zapowiedzieli wprowadzenie tymczasowych środków ograniczających obywatelom Rosji możliwość wjazdu do strefy Schengen w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

Przepisy zaczęły obowiązywać od poniedziałku 19 września – wstępnie do 30 czerwca 2023. Już w pierwszy dzień obowiązywania przepisów 26 rosyjskim obywatelom odmówiono wjazdu na Litwę, 3 na Łotwę i 10 do Estonii.

Ograniczenia wjazdu Rosjan do krajów bałtyckich i Polski Sankcje nałożone na Rosję

Ograniczenia wjazdu dotyczą obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen – niezależnie od tego przez jakie państwo zostały wydane, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne – w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych. Jednocześnie państwa bałtyckie i Polska wstrzymały wystawianie własnych wiz dla Rosjan.

Przepisy przewidują szereg wyjątków. Możliwość przekroczenia granicy pozostawiono dla osób prześladowanych politycznie, a także niezależnych dziennikarzy (na podstawie tak zwanych wiz humanitarnych), dyplomatów, posiadaczy zezwolenia na pobyt w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii, rodzin obywateli państw unijnych, osób dokonujących tranzytu towarów, marynarzy oraz podróżujących z i do obwodu kaliningradzkiego.

Dlaczego kraje bałtyckie i Polska zdecydowały się na taki zakaz?

Informując o podjętej decyzji, władze tych krajów podkreśliły, że swobodne podróżowanie obywateli państwa będącego agresorem, w szczególności w celach turystycznych, podczas gdy siły zbrojne tego państwa atakują Ukrainę, jest nie tylko niemoralne, ale także stanowi zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa na poziomie zarówno politycznych prowokacji, jak i agresji w przestrzeni publicznej.

Dodano również, że z wiz turystycznych korzystają rosyjscy agenci.

Koniec ułatwień wizowych dla Rosji

12 września w Unii Europejskiej weszło w życie również całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją.

Skutkuje to podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.

Pierwsi Rosjanie już nie zostali wpuszczeni Walizka, rosyjska flaga i emigranci

Litewskie służby graniczne poinformowały, iż w poniedziałek 26 obywatelom Rosji odmówiono wjazdu na Litwę, 3 na Łotwę i 10 do Estonii. Co istotne, na granicy nie odnotowano żadnych incydentów między funkcjonariuszami a osobami, które nie zostały wpuszczone. Obywatele Rosji zawrócili.

W tym samym czasie granicę z Litwą przekroczyło 1461 Rosjan – dwa razy mniej niż przed tygodniem.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments