Korona-poradnik: Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS i świadczenie postojowe [VIDEO]

188

W ramach tarczy antykryzysowej zaproponowanej przez rząd przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez okres trzech miesięcy. Ulga dotyczy obecnie nie tylko najmniejszych firm zatrudniających do 9 pracowników, ale także podmiotów z zatrudnieniem sięgającym od 10 do 49 pracowników. Karol Wenus, prawnik prawnik z kancelarii adwokatów Wenus Lomperta Zembek, w najnowszym odcinku Korona-poradnika dla przedsiębiorców odpowiada na pytania związane między innymi ze zwolnieniem poszczególnych firm z opłacania składek ZUS-owskich oraz o wypłaceniu świadczeń postojowych.

Tarcza Antykryzysowa 2.0 i zwolnienie z płatności składek ZUS

Zwolnienie z opłacenia 100 procent składek przysługuje osobą, których przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, nie przekroczył 15 681 zł. Ze zwolnienia nie będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa posiadające trudną sytuację finansową w grudniu 2019 i nie uregulowały swoich zobowiązań wobec ZUS. Zwolnienie nie obejmuje również tych płatników, którzy korzystają nadal z „Ulgi na start” (przez pierwsze sześć miesięcy od rozpoczęcia działalności).

– Zwolnienie ze składek ZUS przysługuje za okres od 1 marca do 31 maja. Aby uzyskać takie zwolnienie, przedsiębiorca musiał prowadzić swoją działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 roku. Kontrowersyjną kwestią jest kryterium przychodowe, w związku z którym pomoc w postaci zwolnienia nie jest uzależniona od dochodu, ale od przychodu. Ustawodawca określił, że przedsiębiorca nie może osiągnąć przychodu większego niż 15 681 zł (…) – wyjaśnia Karol Wenus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments