Napięta sytuacja – Korea Północna grozi atakiem nuklearnym

Udostępnij

Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim po teście nowej północnokoreańskiej rakiety balistycznej. Kim Jo Dzong – wpływowa siostra przywódcy Kim Dzong Una, ogłosiła dziś, we wtorek 5 kwietnia, że Korea Północna co prawda sprzeciwia się wojnie, ale jeśli Korea Południowa wybierze konfrontację militarną lub wykona uderzenie wyprzedzające, to siły nuklearne Północy będą musiały zaatakować.

Korea Południowa reaguje na test pocisków balistycznych Północy Bomby z flagami Korei Północnej i Południowej

Korea Północna 24 marca przeprowadziła test międzykontynentalnych pocisków balistycznych, który media określiły największym w historii. Była to także pierwsza próba nuklearna tego kraju z użyciem rakiet dalekiego zasięgu od 2017 roku.

Spotkało się to z reakcją Korei Południowej, a konkretnie jej ministra obrony – Suh Wooka, który ostrzegł, że Seul może skorzystać z opcji rakietowego ataku wyprzedzającego na Północ. Minister oświadczył również, że armia Korei Południowej ma cały zestaw rakiet o znacznie zwiększonej sile rażenia, zasięgu i precyzji, które mogą szybko i dokładnie uderzyć w każdy cel w Korei Północnej.

Kim Jo Dzong zagroziła użyciem broni jądrowej

W odwecie Kim Jo Dzong, wysoka rangą urzędniczka w rządzie i partii rządzącej, a zarazem siostra przywódcy Kim Dzong Una, powiedziała, że “bardzo dużym błędem” ze strony ministra obrony Korei Południowej było wygłoszenie tych uwag dotyczących ataku wyprzedzającego na Północ. W swojej wypowiedzi określiła południowokoreańskiego ministra Suh Wooka mianem “szumowiny”.

Ponadto, w swojej kolejnej wypowiedzi Kim Jo Dzong dodała, że jeśli Korea Południowa wybierze konfrontację militarną i południowokoreańskie wojska naruszą choćby cal terytorium Korei Północnej, nuklearne siły bojowe Północy będą musiały „nieuchronnie wypełnić swój obowiązek”, czyli zaatakować sąsiada, a wtedy Seul stanie w obliczu „niewyobrażalnie straszliwej katastrofy”.

Te niepokojące komentarze były pierwszymi wypowiedziami Kim Jo Dzong w mediach państwowych od około sześciu miesięcy. Jasno sugerują one, że kobieta nadal pozostaje twarzą polityki Pjongjangu wobec Seulu. Korea Północna z rakietą nuklearną

Napięcie militarne na Półwyspie Koreańskim jeszcze się zwiększy?

Co gorsza, dalsza eskalacja tych napięć jest bardzo możliwa po objęciu urzędu prezydenta Korei Południowej przez Yoon Suk-yeola, który w marcu wygrał wybory. Prezydent-elekt jest bowiem zwolennikiem twardego kursu wobec sąsiada z północy.

W przeszłości mówił, że uderzenia wyprzedzające mogą być jedynym sposobem przeciwdziałania nowym pociskom Korei Północnej, jeśli będą one gotowe do natychmiastowego ataku. Yoon Suk-yeol przejmie władzę w Korei Południowej 10 maja.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również