Korea Płn. walczy z koronawirusem

Udostępnij

W ubiegłym tygodniu Korea Północna po raz pierwszy oficjalnie potwierdziła, że zmaga się z epidemią COVID-19. Po tym gdy w kraju pojawiły się problemy z zaopatrzeniem aptek, dyktator Kim Dzong Un, który przewodniczył w niedzielę nadzwyczajnemu posiedzeniu Biura Politycznego, nakazał użycie potężnych sił wojskowego korpusu medycznego w celu ustabilizowania dostaw leków w stolicy – Pjongjangu.

Ponadto, Kim Dzong Un skrytykował nieodpowiedzialne podejście do pracy oraz zdolności organizacyjne i wykonawcze rządu i sektora ochrony zdrowia publicznego. Dyktator oświadczył, że leki zakupione przez państwo nie docierają do ludzi na czas i tę sytuację trzeba natychmiast ustabilizować.

Potężna fala pandemii COVID-19 w Korei Północnej Korea Północna i koronawirus

W niedzielę w Korei Północnej ogłoszono, że w tym kraju jest obecnie 820 620 podejrzanych przypadków koronawirusa – wszystkie odnotowane od minionego czwartku, z czego 324 550 jest w trakcie leczenia. Łącznie zmarły 42 osoby, podczas gdy dziś kraj rozpoczął piąty dzień lockdownu, którego celem jest powstrzymanie epidemii wirusa.

Władze Korei Północnej twierdzą, że duża część dotychczasowych zgonów na koronawirusa była spowodowana przez ludzi nieostrożnie zażywających leki z powodu braku wiedzy i zrozumienia choroby zakaźnej wywołanej wirusem oraz prawidłowej metody leczenia.

Pandemia zniszczy imperium Kim Dzong Una?

Z kolei, według agencji prasowej KCNA władze obawiają się, że pandemia może zniszczyć Koreę Północną, która ma mocno niedofinansowany system opieki zdrowotnej, ograniczone możliwości testowania i brak programu szczepień. Korea Północna zajmuje bowiem ostatnie miejsce na świecie pod względem zdolności do szybkiego reagowania i łagodzenia rozprzestrzeniania się epidemii, zgodnie z najnowszym Global Health Security Index – badaniem wykonanym w grudniu ubiegłego roku.

Ponadto, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że Korea Północna jest jednym z zaledwie dwóch krajów na świecie, które jeszcze nie rozpoczęły kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Nie najlepiej wygląda również kwestia testowania na COVID-19. Korea Północna testuje około 1400 osób tygodniowo. Przy założeniu, że system jest w szczytowej formie, mogą wykonać maksymalnie 400 testów dziennie. To za mało, aby przetestować 350 tysięcy osób z objawami koronawirusa.

Kim Dzong Un po raz pierwszy w maseczce Korea Północna i maseczka

Nie wiadomo, czy sam przywódca Korei Kim Dzong Un został zaszczepiony. Warto jednak odnotować, że w zeszłym tygodniu, na posiedzeniu biura politycznego, po raz pierwszy pokazał się on publicznie w masce. Co ciekawe, Kim Dzong Un osobiście odwiedził apteki znajdujące się w stolicy, aby dowiedzieć się, jak wygląda zaopatrzenie w leki i ich sprzedaż.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również