Kontynuacja wzrostów na GPW – spółki energetyczne najmocniejsze

GPW

Ogłoszenie sondażowych wyników wyborów parlamentarnych wygenerowało silny impuls wzrostowy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podczas wczorajszej sesji indeks WIG20 poszedł w górę aż o 5,3%, a indeks WIG – o 4,3%. Dziś natomiast indeksy te zyskują odpowiednio 1,9% i 1,8%.

Motorem napędowym polskiego rynku akcji są dziś spółki energetyczne, które wczoraj były najsłabszym spośród głównych sektorów giełdy. Indeks WIG-Energia zyskuje obecnie aż 5,9%.

GPW najsilniejszym rynkiem w Europie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już kolejny dzień z rzędu jest najsilniejszym rynkiem w Europie. Dziś przed południem indeks WIG20 zyskuje około 1,9%, co oznacza, że po raz pierwszy od 11 sierpnia jego kurs przekroczył poziom 2110 punktów.

Wykres indeksu WIG20

Co bardzo istotne, druga powyborcza sesja przynosi nie tylko solidne wzrosty, ale także wysokie obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ich wartość na godzinę 11:00 wynosiła blisko 800 milionów złotych. Dla porównania, średnie obroty na GPW przez cały dzień w ciągu ostatniego roku wynosiły nieco ponad 1 miliard PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Wszystko wskazuje więc na to, że inwestorzy zagraniczni nie powiedzieli ostatniego słowa i kontynuują zakupy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Mocny sygnał do wzrostów dał tutaj jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – Morgan Stanley.

Stratedzy amerykańskiego banku zwiększyli przeważanie polskich akcji (preferując przy tym banki i spółki Skarbu Państwa) po niedzielnych wyborach. Spodziewają się oni bowiem lepszego zachowania polskiego rynku w związku z perspektywą zmniejszonej presji na spółki Skarbu Państwa, potencjalnego odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, reform sądownictwa i bardziej proeuropejskiej polityki.

Z kolei agencja ratingowa Moody’s w swoim komentarzu zaznaczyła, iż “spodziewa się, że negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu potrwają kilka tygodni, a ich wynik będzie miał istotny wpływ na stosunki z UE, gospodarkę i finanse publiczne”. W konsekwencji, utworzenie nowego rządu przez obecne partie opozycyjne miałoby pozytywnie wpłynąć na ocenę kredytową Polski.

Indeks WIG-Energia odrabia wczorajsze straty Rosnące ceny prądu

Co ciekawe, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, najmocniej dziś drożeją akcje Polskiej Grupy Energetycznej, które wczoraj – w reakcji na sondażowe wyniki wyborów – potaniały o 2%. Dziś natomiast ich kurs pnie się w górę o 6,4%.

Warto zobaczyć, że spółki energetyczne jako jedyne z największych spółek Skarbu Państwa nie zyskały na wstępnych wynikach wyborów. Wszystko dlatego, że w poprzedniej kadencji Sejmu partie typowane do stworzenia nowego rządu głosowały przeciw ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

W efekcie, indeks WIG-Energia spadł wczoraj o 1,7%. Dziś jednak zyskuje on aż 5,9%, co oznacza, że nie tylko PGE, ale również TAURON Polska Energia i Enea zdołały już odrobić poniedziałkowe straty z nawiązką.

Wykres indeksu WIG-Energia

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments