Kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentujące akcjonariusza – Skarb Państwa, złożyło wniosek o zmianę projektu uchwały o przejęciu PGNiG przez Orlen, którym to projektem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu ma się zająć 28 września.
Modyfikacja polega na zgłoszeniu dodatkowego warunku wejścia w życie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
O jaki warunek chodzi?
Warunek ten to niezgłoszenie przez organ koncesyjny sprzeciwu, o którym mowa w ustawie Prawo geologiczne i górnicze do skutku połączenia PKN Orlen i PGNiG w zakresie przejścia koncesji przysługujących PGNiG na Orlen, w terminie 60 dni od dokonania zgłoszenia organowi koncesyjnemu zamiaru połączenia spółek.
Kontrowersyjny warunek stawiany przez UOKiK
Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu – podały wówczas obie spółki. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.
PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Wówczas płocki koncern zgłosił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar koncentracji, a UOKiK w marcu wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG.
Warunkiem transakcji zgłoszonym przez UOKiK jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka zaradczego Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.
Czy jest się czego obawiać?
To właśnie ten warunek budzi największe kontrowersje. W końcu, w obecnej kryzysowej sytuacji na rynku gazowym, rola spółki Gas Storage Poland jest kluczowa. Wielu polityków opozycji i ekspertów obawia się bowiem o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju po sprzedaży udziałów w tej spółce obcemu podmiotowi.
W końcu w przypadku przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, udziały w rafinerii zostały sprzedane Saudi Aramco, a 417 stacji paliwa – węgierskiemu koncernowi MOL.
Szefowie PKN Orlen i PGNiG zapewniają jednak, że tak naprawdę nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu, a po połączeniu magazyny pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu. Zmieni się tylko ich operator – na inną, prawdopodobnie polską, spółkę.
Kiedy dojdzie do połączenia spółek?
Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGNiG, które ma podjąć uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen oraz odpowiednich zmian w statucie PKN Orlen zwołano na 10 października.