Kontrole na składach węgla – czy istnieje zmowa cenowa?

UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dziś, że Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całej Polsce. Inspektorzy sprawdzą łącznie kilka tysięcy punktów sprzedaży, przyglądając się cenom i legalności prowadzenia działalności przez sprzedawców.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny podejrzewa bowiem, że handlarze węglem stosują zmowy cenowe. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom będą grozić olbrzymie kary finansowe.

Ruszyły kontrole składów węgla Węgiel

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał, że w ramach dotychczas prowadzonego badania rynku węgla sprawdzono działania 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 składów węgla. W poniedziałek natomiast rozpoczęło się pełne badanie rynku i kontrole w całej Polsce, łącznie w kilku tysiącach punktów sprzedaży.

W ramach prowadzonych kontroli zbadana zostanie legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców, w tym czy przedsiębiorcy spełniają wymóg posiadania konta na rządowym portalu Ciepło i bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla. Dzięki informacjom znajdującym się w tej witrynie, konsument może sprawdzić, gdzie kupić węgiel i w jakiej cenie.

Inspektorzy IH przyjrzą się także temu, czy ceny są prawidłowo uwidocznione przez sprzedawców. Sprawdzą również zaświadczenia o kraju pochodzenia. Pozwoli to na wyeliminowanie nieprawidłowości na etapie zakupu węgla przez konsumentów.

Ponadto w trakcie kontroli zebrane zostaną informacje dotyczące struktury rynku, wielkości podmiotów sprzedających węgiel, zatrudnienia, liczby posiadanych przez nich składów, a także poziomu cen.

Co, gdy sprzedawcy nie spełnią wymogów?

Brak spełnienia wymogów będzie skutkował zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej, która może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 złotych. Natomiast w przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, KAS może nałożyć karę do 15 000 PLN.

Podejrzenia o zmowę cenową Biznesmeni przygotowują zmowę przetargową

Jak podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, inspektorzy Inspekcji Handlowej odwiedzą każdy skład węgla w kraju i będą pozyskiwać ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku.

Prezes UOKiK dodał, że w oparciu o te dane, a także informacje o strukturze rynku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie podejmować dalsze decyzje, w tym w zakresie możliwych kontroli czy przeszukań u tych przedsiębiorców, którzy próbowaliby wspólnie z innymi graczami rynkowymi ustalać ceny węgla.

Prezes Chróstny zapewnił, że UOKiK będzie stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów.

Nie ma znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potraktuje tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów.

Przedsiębiorcom grożą srogie kary

Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia. frankowicze, sąd

Osoby, które mają wiedzę o zmowach cenowych przy sprzedaży węgla mogą zawiadomić UOKiK. Urząd prowadzi bowiem program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, w którym gwarantowana jest pełna ochrona danych. Szczególnie cenne są informacje od pracowników firm biorących udział w niedozwolonych ustaleniach.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments