Koniec z maseczkami w Polsce!

258

– Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus. Czy oznacza to ostateczny koniec pandemii COVID-19?

Koniec z maseczkami i kwarantanną

Minister zdrowia w czwartkowej rozmowie z Radiem Plus powiedział, że brak wzrostu obciążenia szpitali w Polsce „otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”.

Co oznacza to w praktyce? Minister dodał, że przedstawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji.

– Jest to taka decyzja, moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą – wytłumaczył swoją nową postawę.

Podsumowanie pandemii w Polsce

Czy jednak faktycznie COVID-19 zniknął?

– Mamy 12 tys. 300 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – przekazał także w czwartek minister zdrowia. Nie podał jednak, ile osób zmarło z powodu COVID-19.

Dla porównania wczoraj resort podał, że mamy w Polsce 14 tys. 480 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 34 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 117 osób zmarło z powodu schorzeń współistniejących.

Łącznie od 4 marca 2020 r. (wtedy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie COVID-19) potwierdzono 5 mln 851 tys. 147 przypadków. Zmarły 113 tys. 773 osoby z COVID-19.

Rekord zakażeń SARS-COV-2 w całej pandemii padł 27 stycznia br. Wtedy resort poinformował o 57 tys. 659 chorych z COVID-19. Najwięcej zgonów potwierdzono 8 kwietnia 2021 r. Zanotowano wtedy 954 przypadki śmiertelne.

Oczywiście koronawirus COVID-19 pozostanie w środowisku. Będzie jednak traktowany jak normalna choroba. Wiele więc wskazuje na to, że nie grożą nam kolejne lockdowny. Skuteczność poprzednich i ich wpływ na gospodarkę powinien zostać dogłębnie zbadany, by w przyszłości odpowiednio działać w sytuacji wybuchu pandemii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments