Koniec boomu na nowe mieszkania! Załamanie popytu na rynku nieruchomości?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W 25. odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości.

Kawa z agentem #25

Od prosperity do depresji. Popyt na mieszkania mniejszy o połowę​

Popyt na mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym zmniejszył się z ubiegłym rokiem o połowę. Eksperci zwrócili uwagę, że dane te dotyczą deweloperów notowanych na GPW, czyli elity branży deweloperskiej, a w przypadku reszty rynku deweloperskiego, popyt zmniejszył się jeszcze bardziej.

W efekcie pierwotny rynek mieszkaniowy błyskawicznie przeszedł od stanu prosperity do etapu bliskiemu depresji. Jedynym ratunkiem przed całkowitą zapaścią są dziś transakcje gotówkowe, których udział w sprzedaży liczy nawet 70%. Trudno jednak ocenić czy inwestycyjni klienci gotówkowi nie znajdą niebawem lepszych form lokowania kapitału. Ponadto, przez pierwsze 5 miesięcy tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 23% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Podsumowując, perspektywy dla pierwotnego rynku mieszkaniowego są obecnie najgorsze od co najmniej 12 lat. W konsekwencji średnie stawki metra kwadratowego lokali deweloperskich w ostatnim czasie stanęły w miejscu. Wyraźny spadek popytu i pierwsze spadki cen widać również na rynku wtórnym.

Wynajmować czy kupić mieszkanie?​ Decyzja warta 1500 zł miesięcznie​

Czynsz za wynajmowany lokal jest dziś niższy niż rata kredytu we wszystkich dużych polskich miastach. Największa różnica jest zauważalna w Warszawie – wynosi aż 1600 złotych.

Z analizy SonarHome wynika, że mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych kupimy dziś średnio za 530 tysięcy złotych. Przeciętny koszt najmu takiego lokalu wynosi 2700 PLN miesięcznie, bez opłat licznikowych i administracyjnych, a rata kredytu natomiast już 4200 PLN – w przypadku kredytu na 25 lat z wkładem własnym w wysokości 10%. Podobne różnice między wynajmem, a ratą kredytu znajdziemy w Krakowie, Gdyni czy Poznaniu.

Koniec piętnastoletniego trendu? Ceny nieruchomości w niemieckich dużych miastach spadają!

Przez 15 lat ceny domów i mieszkań w Niemczech rosły. To już jednak koniec. W niektórych metropoliach już teraz można zaobserwować spadek cen ofertowych. To pierwsza taka sytuacja od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

Spadki w drugim kwartale 2022 roku miały miejsce w takich miastach jak Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, Monachium i Stuttgart. Spośród największych miast, tylko w Berlinie ceny nadal rosną, lecz w drugim kwartale podrożały one tam zaledwie o 1,4%.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również