Konfederacja rośnie w siłę w kolejnym badaniu

Udostępnij

Znamy wyniki nowego badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Co jest ciekawe, zyskuje głównie Konfederacja. Inne partie – zwłaszcza KO i PiS – tracą wyborców.

Nowy sondaż potwierdza trend

Prawo i Sprawiedliwość nadal wygrywa wybory. Przynajmniej zgodnie z wynikami nowego sondażu. Na partię Kaczyńskiego zagłosowałoby 33 proc. respondentów. Na drugim miejscu – niemal tradycyjnie – znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,8 proc. badanych.

Podium domyka zaś Konfederacja, na którą zagłosowałoby obecnie aż 10,4 proc. badanych.

Miesiąc temu w sondażu tej samej pracowni PiS wskazało 34,3 proc. respondentów, czyli o 1,3 pkt proc. więcej niż teraz. Miesiąc temu KO popierało zaś 26,4 proc. (więcej o 1,6 pkt proc.) Z kolei poparcie dla Konfederacji wrosło i to o 1,4 pkt proc.

Zyskała też Lewica, zaś nie zmienia się poparcie dla Polski 2050 i PSL. Na tę pierwszą partię zagłosowałoby 9,4 proc. wyborców (wzrost o 0,9 pkt proc.), a na ugrupowanie Szymona Hołowni – 8 proc. (wzrost o 0,1 pkt proc.). Ludowców popiera 6,4 proc. osób (wzrost o 0,2 pkt proc. ). 8 proc. wyborców nie wie, na kogo zagłosuje.

Zmniejszyła się deklarowana frekwencja wyborcza, która wynosi tylko 53,3 proc. badanych. 42,6 proc. albo nie zagłosuje, albo nie podjęło jeszcze decyzji.

Konfederacja i jej fenomen

Fenomenem staje się Konfederacja, która rośnie w siłę. I to mimo tego, że właściwie nie znamy jeszcze jej programu. Z wypowiedzi jej liderów można jednak wywnioskować, że nawoływała do uproszczenia i zmniejszenia podatków. Do tego zapewne dojdą i inne wolnorynkowe pomysły.

— Rośniemy w sondażach i dlatego opozycja przypuściła na nas frontalny atak. Z kolei PiS stosuje inną taktykę. Postanowił nas całkowicie przemilczeć, stąd nie ma nas w rządowej telewizji. W sondażach jesteśmy trzecią siłą, ale dla PiS nie istniejemy. I nie można nas dopuścić do bańki wyborców PiS. Taka taktyka na dłuższą metę sukcesu Kaczyńskiemu nie przyniesie, bo wyborcy PiS potrafią zdobywać też informacje z innych źródeł – powiedział Onetowi szef sztabu Konfederacji Robert Winnicki.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również