Komu z polityków ufamy najbardziej? [SONDAŻ]

Udostępnij

Komu z polityków Polacy ufają najbardziej? Okazuje się, że jednemu z liderów opozycji.

Trzaskowski liderem rankingu zaufania

Największym zaufaniem spośród polityków cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ufa mu 42 proc. badanych. Dopiero 2. miejsce zajął prezydent Andrzej Duda. Głowie państwa ufa niewiele mniej Polaków – 41,5 proc. Podium domyka premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 39,4 proc. To dane z sondażu IBRiS dla Onetu.

Komu z kolei nie ufamy? Na 1. miejscu jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z negatywnym wynikiem 64,3 proc. badanych. Na 2. miejscu pod kątem rankingu antypopularności jest poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (58,4 proc. negatywnych wskazań). Podium zamyka prezes PiS Jarosław Kaczyński – jemu nie ufa 58,2 proc. badanych.

Co ciekawe, duży spadek zanotował znajdujący się na czwartym miejscu lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Ufa mu 34,3 proc. Polaków, ale miesiąc temu było to 38,1 proc. badanych. To więc strata aż 3,8 pkt proc. Liderowi Polski 2050 nie ufa aż 43,6 proc. badanych.

Na kolejnym miejscu mamy lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego zaufaniem darzy 33,6 proc.. Nie ufa mu 37,4 proc., 22 proc. jest obojętny, a 7 proc. go nie zna. Liderowi PO Donaldowi Tuskowi ufa 32,1 proc., ale nie ufa aż 54,3 proc., 13,5 proc. jest obojętny. Z kolei Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 31,3 proc., nie ufa 58,2 proc., dla 10 proc. jest obojętny.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 26-27 sierpnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Jak oceniać te wyniki?

Jak ocenić te wyniki? Zaskakuje bardzo dobry wynik Trzaskowskiego, który był jednak ostatnio mocno widoczny w mediach z powodu zorganizowanego przez niego i jego współpracowników Campusu Polska Przyszłości.

Tusk, jak widać, nadal mocno dzieli Polaków. Podobnie jak lider PiS Jarosław Kaczyński.

Słabnie też Szymon Hołownia, co sugeruje, że ten młody stażem polityk i jego partia mogą nie dotrwać do kolejnych wyborów do Sejmu. A przynajmniej nie z tak nadal stosunkowo wysokim poparciem, co obecnie (Polska 2050 ma w sondażach ok. 8 proc.).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również