Komu ufają Polacy? Znamy wyniki badania

Udostępnij

Komu z grona polityków Polacy ufają? Znamy wyniki nowego badania CBOS. Zaskoczeń nie ma.

Duda na czele

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 48 proc. badanych. To dobry wynik, ale przekłada się na spadek o 8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniu. Nie ufa mu z kolei 40 proc. respondentów, a 3 proc. deklaruje, że głowy państwa… nie zna.

Na drugim miejscu znalazł się reprezentant opozycji – lider Polski 2050. Szymonowi Hołowni, bo o nim mowa, ufa 40 proc. badanych, a 32 proc. jest przeciwnego zdania.

Takim samym, 40-proc., zaufaniem może pochwalić się Rafał Trzaskowski. Nie ufa mu taka sama liczba respondentów.

Podium domyka z 36 proc. premier Mateusz Morawiecki. Nie ufa mu 52 proc. Na 3. miejscu także uplasował się szef MON Mariusz Błaszczak. Ufa mu 36 proc. pytanych, nie ufa – 35 proc.

Dalsza lista wygląda tak:

– Władysław Kosiniak-Kamysz z zaufaniem 35 pkt. proc. ankietowanych i brakiem zaufania u 27 proc. pytanych;

– Jarosław Kaczyński – 35 proc. i 55 proc.;

– Adam Niedzielski – 30 proc., i 38 proc.;

– Donald Tusk – szefowi PO ufa 29 proc., ale nie ufa aż 53 proc.;

– Elżbieta Witek – zaufanie tylko u 28 proc. respondentów, brak zaufania deklaruje 36 proc.

Komu nie ufamy?

Najmocniej nie ufamy zaś:

– Zbigniewowi Ziobrze – nie ufa mu 56 proc. badanych (ufa – 27 proc.);

– Jarosławowi Kaczyńskiemu – nie ufa 55 proc. badanych;

– Donaldowi Tuskowi – nie ufa mu 53 proc. respondentów.

Na liście polityków znalazło się też dwóch, których nie zna prawie połowa ankietowanych. Aż 47 proc. pytanych odpowiedziało, że nie zna Zbigniewa Raua – ministra spraw zagranicznych oraz Henryka Kowalczyka – wicepremiera i ministra środowiska.

Co te wyniki nam mówią? Duda niemal zawsze znajduje się na czele rankingu. Wynika to zapewne z faktu, że jest prezydentem.

Interesujące są jednak wyniki Trzaskowskiego, Hołowni i Tuska. Pokazują, że Polacy bardziej ufają młodszym politykom, niż byłemu premierowi, który coraz mocniej wydaje się być zgraną kartą w polskiej polityce (PO nie trafi z nim na czele przebić poziomu poparcia ok. 30 proc.). Może być to kluczowe w walce o władzę w PO czy w ogóle w obozie opozycji.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również