Komu przysługuje dofinansowanie do okularów i jak je uzyskać?

Okulary
Closeup of eyeglasses on computer laptop

OkularyOsoby planujące zakup okularów korekcyjnych powinny zainteresować się kwestią dofinansowania do okularów. Istnieje kilka sytuacji, gdy jest szansa na uzyskanie takiej dopłaty. Jedną z nich jest dopłata dla osób pracujących przy komputerze, realizowana przed pracodawcę. Drugą sytuacją jest dopłata realizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście w obu tych przypadkach konieczne jest spełnienie ściśle określanych warunków.

Dofinansowanie do okularów w pracy

Coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki zawodowe spędzając wiele godzin przed komputerem, a to może mieć negatywny wpływ na wzrok. Dlatego zakup okularów korekcyjnych traktowany jest jako środek ochrony indywidualnej, zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy. Spoczywający na pracodawcy obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych pracownikowi występuje wówczas, gdy pracownik spędza co najmniej połowę dobowego wymiaru pracy, co w praktyce oznacza co najmniej 4 godziny dziennie. Kolejny warunek, który należy spełnić dotyczy badania wzroku. Pracownik musi poddać się badaniu okulistycznemu, podczas którego lekarz stwierdzi konieczność noszenia okularów. I tu ważna uwaga – nie może to być wizyta prywatna u lekarza, a badanie okresowe wykonywane obowiązkowo przez pracowników. Badania te wykonywane są w ramach określonego harmonogramu, zazwyczaj co cztery lata, jednak nagłe pogorszenie wzroku jest podstawą do tego, aby wnioskować o wcześniejsze wykonanie badań okresowych.

Na jakiej wysokości dopłatę może liczyć pracownik? To zależy od polityki firmy i indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Jak czytamy w informatorze opracowanym przez sklep BezOkularów.pl https://www.wokularach.pl/dofinansowanie-do-okularow, brak jest odpowiednich przepisów, które ściśle definiowałyby wysokość dopłaty. Pracodawca nie musi pokryć całości kosztów zakupów okularów. Zazwyczaj każda firma ustala konkretną wysokość kwoty, która jest dopłacana do zakupu okularów lub procentową wysokość dopłaty. Bardzo często pracodawca dokonuje dopłaty w wysokości kosztu zakupu podstawowej pary okularów. Możliwe jest także to, że pracodawca sfinansuje jedynie zakup oprawek czy szkieł okularowych. A jeśli pracownik chce zapłacić więcej za okulary musi sam ponieść te dodatkowe koszty. Wiele zależy zatem od indywidualnej umowy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, a jeżeli pracownik nie jest zadowolony z tych ustaleń może ostatecznie dochodzić swoich roszczeń w sądzie.

Zwrot ustalonej kwoty za zakup okularów do pracy dokonywany jest po przedstawieniu pracodawcy faktury, ewentualnie rachunku.

Jakie okulary warto kupić do pracy?

biznesman w okularach

Dofinansowanie do okularów pozwala wielu osobom na zakup wymarzonego modelu oprawek czy lepszych szkieł okularowych. Spędzając w pracy wiele godzin, musimy zadbać o to, aby okulary były bardzo komfortowe w użytkowaniu. Idealnie dopasowane oprawki zapewnią nienaganny wygląd, harmonizując z rysami twarzy. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby oprawki idealnie utrzymywały okulary w pożądanej pozycji, nie prowadząc ani do ich obsuwania się, ani do nadmiernego ucisku w okolicy skroni czy u nasady nosa. Godnym uwagi rozwiązaniem jest powłoka BLUE, która filtruje światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów. Oznacza to ochronę oczu i redukowanie uczucia zmęczenia.

Zakupu okularów do pracy można dokonać w sklepie internetowym https://www.wokularach.pl, oferującym szeroki wybór okularów korekcyjnych. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty, dzięki czemu możliwe jest nabycie okularów renomowanych producentów w przystępnej cenie.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LubieDesign
LubieDesign
2 lat temu

Ciekawy artykuł i bardzo ważny w obecnej sytuacji gospodarczej. Wielu ludzi przesiaduje całymi godzinami przed komputerem w pracy i w domu. Nie wyobrażamy sobie spędzania czasu bez mediów społecznościowych. Warto przy tym dbać o zwrot wybierając właśnie okulary. Nowoczesny design daje nam gwarancję znalezienia ciekawych oprawek i dopasowania ich do naszego stylu.