Komórki macierzyste — jak wygląda leczenie, ile to kosztuje i skąd komórki są pobierane?

273

Nasz organizm jest naprawdę niezwykły, ponieważ ma umiejętność regeneracji uszkodzonych tkanek. To za sprawą komórek macierzystych, które mają nieograniczoną liczbę podziałów i potrafią przekształcić się w inne typy komórek. Ten rodzaj komórek jest wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Jak się je wykorzystuje w leczeniu, w jaki sposób są pozyskiwane i ile to kosztuje?

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są dość wyjątkowe, ponieważ to właśnie z nich powstają inne, bardziej wyspecjalizowane komórki. Bez komórek macierzystych tak właściwie nie mógłby powstać, ale również funkcjonować ludzi organizm. Przede wszystkim ludzki zarodek w pierwszej fazie rozwoju składa się tylko i wyłącznie z komórek macierzystych. Ten rodzaj komórek występuje także u roślin i zwierząt. Charakterystyczną cechą komórek macierzystych jest to, że mają nieograniczoną liczbę podziałów i mogą tworzyć komórki potomne na przykład nerwowe lub mięśniowe. Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych dzielimy je na:

  • Komórki macierzyste zarodkowe inaczej nazywane embrionalnymi — pochodzą z komórek zarodka. W teorii mogą zastąpić każdą uszkodzoną tkankę, ponieważ mogą zmienić się w komórki każdego typu, jednak teoria ta nie została jeszcze całkowicie potwierdzona.
  • Komórki macierzyste dorosłe — pochodzą z organizmów młodych lub dorosłych i odnawiają zużywające się komórki. Jednak mogą z nich powstać tylko określone komórki poszczególnych tkanek.

W ciele każdego człowieka komórki macierzyste są pewnego rodzaju pomocą, ponieważ pozwalają uzupełnić pozostałe rodzaje komórek, które zostały uszkodzone. Warto też pamiętać, że komórki macierzyste mają umiejętność nieograniczonej liczby podziałów, a inne rodzaje komórek nie. Jednak, jak wygląda leczenie komórkami macierzystymi? Przekonaj się w dalszej części artykułu.

Jak wygląda leczenie komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste są stosowane w terapii wielu chorób, a to wszystko za sprawą umiejętności zastąpienia wielu innych komórek znajdujących się w naszym organizmie. Bardzo często ten rodzaj leczenia jest stosowany u osób, które cierpią na ciężkie i wyniszczające organizm choroby. Naukowcy wciąż badają komórki macierzyste i szukają kolejnych sposobów do ich zastosowania.

W zależności od tego, z jakiego miejsca komórki macierzyste zostaną pobrane, będą mogły leczyć inny rodzaj choroby. Istniejące już terapie, które są zarejestrowane w Europie oraz Ameryce, polegające na leczeniu komórkami macierzystymi takich schorzeń jak:

  • Rozległe owrzodzenia skóry
  • Rozległe oparzenia skóry
  • Niedokrwistość
  • Białaczka
  • Niedobór immunologiczny
  • Uszkodzenie rąbka rogówki

W zależności od tego, skąd zostaną pobrane komórki macierzyste, mogą być stosowane do leczenia różnego rodzaju chorób. W jaki sposób ten rodzaj komórek pobiera się od dawcy? Opowiemy w kolejnej części artykułu.

Jak komórki macierzyste są pobierane?

Komórki macierzyste pobiera się na dwa sposoby i według tego, skąd zostaną pobrane, będą mogły być inaczej użyte. Mogą być pobrane ze szpiku z talerza kości biodrowej, z krwi obwodowej lub z krwi pępowinowej. Warto wiedzieć, że jeżeli u kogoś ma być zastosowana terapii komórkami macierzystymi, konieczne jest znalezienie dawcy. W przypadku komórek pobranych ze szpiku musi zgadzać się od 8 do 10 antygenów. Nieco prościej wygląda to w przypadku komórek pobranych z krwi pępowinowej, ponieważ konieczna jest zgodność od 4 do 6 antygenów.

Pozyskanie komórek macierzystych z krwi obwodowej jest podobne do oddawania krwi, jednak dawcy zakładane są dwa dożylne dojścia. Jednym krew jest pobierana i następnie kierowana do specjalnej maszyny, w której zostają odseparowane komórki macierzyste, a drugą wraca do organizmu dawcy. Zabieg trwa od 4 do 5 godzin.

Innym sposobem pozyskania tego rodzaju komórek, jest pobieranie ich z krwi pępowinowej. Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest neutralne dla dziecka. Zabieg polega na pobraniu krwi z części pępowiny połączonej z łożyskiem, po przecięciu jej.

W przypadku pobierania komórek ze szpiku zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a komórki pozyskiwane są od dawcy za pomocą punkcji. Wbrew powszechnie panującym mitom, komórki nie są pobierane z kręgosłupa tylko z talerza kości biodrowej.

Ile kosztuje leczenie komórkami macierzystymi?

W zależności od dobranej terapii koszt leczenia może być naprawdę różny. Według danych koszt leczenia komórkami macierzystymi zaczyna się od 200 zł, ale może wynieść nawet 22 tys. zł. Komórki macierzyste są pobierane od dawców, a ich konserwacją oraz przechowywaniem zajmuje się bank komórek macierzystych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje takich placówek:

  • Banki komórek macierzystych publiczne — finansowane są ze środków publicznych i każdy może skorzystać ze zgromadzonych w takiej placówce komórek. Warto jednak pamiętać, że bardzo istotna jest zgodność komórek biorcy z komórkami dawcy.
  • Banki komórek macierzystych prywatne — finansowe są z pieniędzy prywatnych. Dawcy mogą przechowywać swoje komórki macierzyste w tego typu placówkach i decydować, w jaki sposób zostaną wykorzystane.

W Polsce istnieje kilka banków komórek macierzystych. Możemy korzystać z usług placówek na całym świecie, jednak dość często wiąże się to z opłatą. Na ten moment wykorzystywane są przede wszystkim komórki macierzyste pozyskiwane od dorosłych dawców.

Komórki macierzyste mają niezwykłą moc

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne dla funkcjonowania naszego organizmu są komórki macierzyste. Tak naprawdę to właśnie one tworzą ludzi zarodek w pierwszych fazach jego rozwoju. Komórki macierzyste mogą wielokrotnie się dzielić, a dzięki nim powstają inne typy komórek w naszym organizmie. Dodatkowo możemy znaleźć je także w organizmach zwierząt i roślin.

Wyróżnia się dwa rodzaje komórek macierzystych. Pierwsze to komórki macierzyste embrionalne, które pochodzą z zarodka. Drugie natomiast to komórki macierzyste dorosłe, które pozyskiwane są od młodych lub dorosłych osób. Inaczej mówić, drugi rodzaj komórek można uzyskać od dawców i wykorzystywać w czasie leczenia najróżniejszych schorzeń.

Aktualnie komórki macierzyste są wykorzystywane w leczeniu chorób, które wyniszczają nasz organizm i tworzące go komórki. Między innymi są to rozległe oparzenia lub owrzodzenia skóry, są także wykorzystywane w leczeniu niedokrwistości, białaczki, niedoborów immunologicznych.

Komórki macierzyste mogą być pozyskiwane z krwi obwodowej, z krwi pępowinowej lub ze szpiku. W zależności od tego, w jaki sposób zostaną pobrane, będą mogły być wykorzystane do leczenia różnego rodzaju schorzeń.

Terapia komórkami macierzystymi jest dość droga, ponieważ jej koszt zaczyna się od około 200 zł, jednak dość często jest znacznie droższy. Czasem leczenie może przekroczyć cenę nawet 22 tys. zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments