Kolejny zakaz międzylądowania obejmie od jutra 10 państw

297

Kolejny zakaz międzylądowania obejmie od środy, 11 listopada, 10 państw (dotychczas 34) , wynika z rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wśród nich znajdą się m.in. Armenia, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Argentyna i Stany Zjednoczone (możliwe są międzylądowania samolotów z lotnisk, położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork).

Zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe dotyczy lotów z lotnisk na terenie państw, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 270 [w Polsce wg stanu na 2 listopada wynosił on 537,6], z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork.

„Nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia zarażeniem COVID-19 w trakcie lotu.

Zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

Zakaz obejmie lotniska położone na terytorium:

  1. Bośni i Hercegowiny;
  2. Czarnogóry;
  3. Gruzji;
  4. Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
  5. Republiki Argentyńskiej;
  6. Republiki Armenii;
  7. Republiki Kostaryki;
  8. Republiki Libańskiej;
  9. Republiki Macedonii Północnej;
  10. Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 11 do 24 listopada 2020 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments