Kolejny „potężny” pakiet sankcji ogłoszony przez UE

Udostępnij

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała w środę 4 maja, szczegóły szóstego pakietu unijnych sankcji na Rosję. Jeśli zgodzą się na to wszystkie kraje członkowskie, Unia Europejska przestanie sprowadzać rosyjską ropę w ciągu pół roku. UE odłącza także Sbierbank od systemu SWIFT. Pakiet obejmuje również sankcje na wojskowych, którzy brali udział w zbrodniach wojennych w Ukrainie oraz nadawców rosyjskich mediów.

UE ogłasza nowy pakiet sankcji na Rosję Sankcje nałożone na Rosję

Sankcje na rosyjskich wojskowych i zbrodniarzy wojennych

Swoje wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozpoczęła od wspomnienia wysokich rangą oficerów wojskowych i innych osób, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy i tych, którzy są odpowiedzialni za nieludzkie oblężenie miasta Mariupol. Miał to być ważny sygnał dla wszystkich kremlowskich sprawców – zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności.

Unia Europejska chce także ukarać nowymi sankcjami wysokich rangą rosyjskich wojskowych. Mają oni zostać objęci zakazem podróży, a ich aktywa w UE zostaną zamrożone. Von der Leyen nie podała przy tym konkretnych nazwisk.

Odłączenie od SWIFT Sbierbanku i dwóch innych banków

Następnie Ursula von der Leyen zadeklarowała, że Unia Europejska w końcu odłączy od systemu SWIFT Sbierbank i dwa inne duże rosyjskie banki. Anonimowe źródło agencji Reutera przekazało, że pozostałe dwa banki to Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Gospodarki Rolnej. Von der Leyen oceniła, że będzie to kluczowe uderzenie w system finansowy Rosji i możliwości Putina do siania destrukcji.

Rosyjskie propagandowe telewizje nie mogą rozpowszechniać swoich materiałów w UE

Po trzecie, nowy pakiet sankcji zakazuje korzystania z unijnych fal trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym. Nie będą mogli rozpowszechniać swoich materiałów w Unii Europejskiej, w jakiejkolwiek formie – w sieciach kablowych, poprzez usługi satelitarne, w Internecie czy za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne. Chodzi tutaj o telewizje, które wzmacniają kłamstwa i propagandę Putina.

Embargo na rosyjską ropę Baryłki z ropą naftową w barwach Rosji

Ostatni punkt sankcji zapowiedziany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej dotyczy rosyjskiej ropy. Ursula von der Leyen powiedziała, że na szczycie w Wersalu liderzy państw UE zgodzili się na stopniowe uniezależnienie się Unii od paliw kopalnych z Rosji. Konkretnie Unia Europejska zaproponowała wprowadzenie embarga na rosyjską ropę. Ma to być całkowity zakaz importu na ropę z Rosji – morskiej i rurociągowej, surowej i rafinowanej. Unia Europejska zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych – do końca roku.

Aby weszły w życie, zaproponowane sankcje muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone. Powołując się na źródło w Unii Europejskiej agencja Reuters podała, że po przyjęciu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji z zakazu importu rosyjskiej ropy do końca 2023 roku wyłączone mają zostać Węgry i Słowacja.

Zapowiedź planu odbudowy dla Ukrainy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała również plan odbudowy dla Ukrainy, który miałby zostać wcielony w życie po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. Pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform. Ostatecznie ma on utorować drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również