Kolejny etap odmrażania gospodarki ma rozpocząć się za tydzień

638

Dziś zaczynamy proces odmrażania gospodarki. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała w wywiadzie, że kolejne obostrzenia będą ściągane już za tydzien.

W piątek minister zdrowia ma zanalizować dane dot. zachorowań. Jeśli krzywa zakażeń nie podniesie się gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić po tygodniu – powiedziała Emilewicz w „Gościu Wydarzeń”.

Terminy? Ważne, że podaliśmy etapy!

Pytana o to, dlaczego rząd nie podał konkretnych dat kolejnych faz odmrażania minister odparła: – Podaliśmy etapy i to jest najważniejsze. Przyszły tydzień [wywiad był przeprowadzany wczoraj – przyp. jw.] to tzw. nowa normalność i nowe zasady zachowania, kolejne to odblokowywanie systematyczne handlu, później usług, a na końcu aktywności w czasie wolnym – wyjaśniła. – Nie podajemy dat odmrażania naszej gospodarki, bo robimy to wcześniej niż Niemcy, Austria czy Czechy. U nas pierwsze przypadki pojawiły się 2-3 tygodnie później, a mimo to decydujemy się uruchamiać gospodarkę. Każdy etap będzie zakończony ewaluacją prowadzoną przez ministra zdrowia – dodała.

Jak jednak rząd pomaga firmom, by nie przez niepewność gospodarczą nie zwalniały personelu? Emilewicz powiedziała, że „przez dostępne od 1 kwietnia instrumenty zachęcamy przedsiębiorców, by nie zwalniali pracowników”.Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu jest bardzo trudno – stwierdziła.

Kolejny tydzień to etap II?

–  Jeśli krzywa wzrostu zachorowań nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu – wyjaśniła minister. – Każdy następny etap, ponieważ one już w sposób znaczący podniosą liczbę interakcji między nami, będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie. Tyle trwa wykluwanie się, rozwój wirusa i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać – mówiła.

System autokontroli

Wdrażamy dzisiaj system trackowania, czyli autokontroli, tych którzy są zakażeni bądź mieli kontakt z osobą zakażoną, aby ich zachowania społeczne ograniczać. Jest wiele czynników, które mówią o tym, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań – powiedziała też minister rozwoju.

Oznacza to, że na całkowite odmrożenie gospodarki zgodnie z 4-etapowym planem rządu poczekamy dłużej niż miesiąc. Dla firm nie oznacza to niczego dobrego…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments