Kolejna wielka firma eksperymentuje z 4-dniowym tygodniem pracy

249

Panasonic – jak na razie tylko w swoich oddziałach w Japonii – wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Poinformował o tym portal Nikkei.com.

Eksperyment

Firma chce pomóc pracownikom w samorozwoju, ale też pozyskać nowe talenty z rynku pracy.

Sprawę omówiono na spotkaniu z inwestorami i prezesem oraz dyrektorem generalnym grupy Panasonic, Yuki Kusumiem. Zgodnie z jego wypowiedzią, firmy wchodzące w skład grupy umożliwią zainteresowanym pracownikom czterodniowy tydzień pracy.

Dodatkowo firmy Panasonica mają stać się atrakcyjnym miejscem na rynku pracy dla specjalistów, których do spółki może przyciągnąć możliwość krótszego tygodnia pracy. Warto dodać, że jednymi z pierwszych oddziałów, który wdrożył już taką politykę, był japoński oddział Yahoo oraz firma Sampo Himawari Life Insurance. Te od 2017 r. umożliwiają pracę o jeden dzień krócej tym pracownikom, którzy zajmują się dziećmi lub starzejącymi się krewnymi.

Nikkei.com, powołując się na badania przeprowadzone w 2019 r. przez University of Reading, wspomina, że ponad 60 proc. firm w Wielkiej Brytanii, które zdecydowały się na skrócenie czasu pracy do czterech dni, wskazały wzrost produktywności pracowników.

Polska

Czy w Polsce możemy spodziewać się podobnych eksperymentów? Zdaniem aż 68 proc. ankietowanych w Polsce, 4-dniowy tydzień pracy pozytywnie wpłynąłby na ich zdrowie – wynika to z badania przeprowadzonego przez Personnel Service, pod koniec ub. r. Najbardziej zainteresowane są tym osoby młode. Zdecydowanie za czterodniowym tygodniem pracy była co druga osoba (53 proc.) w przedziale wiekowym 25-34 lata. Podobnie myśli 43 proc. osób z grupy w wieku 35-44 lata.

Inaczej myśli 17 proc. osób, które są zdania, że trzeci dzień wolny w tygodniu nie jest dobrym pomysłem. Było to głównie osoby w grupie wiekowej powyżej 55 roku życia. Wśród pracodawców – co nie powinni dziwić – ten pomysł miał więcej przeciwników niż zwolenników. Zdecydowanie nie spodobał się 40 proc. osób prowadzących własną działalność.

Warto przypomnieć, że parę lat temu pomysł skrócenia tygodnia pracy w Polsce postulowała partia Razem. Zbierała nawet podpisy pod stosowną inicjatywą ustawodawczą. Nie udało się jej jednak zebrać dostatecznej liczby podpisów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments