Czy kobiety są dyskryminowane?

217
kobiety są dyskryminowane

Czy kobiety są dyskryminowane w polityce i innych obszarach życia? Zapytano o to uczestników badania IBRiS, jakie wykonano dla Radia Zet. Jakie wyniki otrzymano?

Kobiety są dyskryminowane w życiu publicznym i innych sferach życia?

IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał respondentów, „czy kobiety w Polsce są dyskryminowane”. Pytanie dotyczyło dokładnie aż czterech obszarów: biznesu, miejsca pracy, polityki/życia publicznego i życia prywatnego.

Jakie wyniki otrzymano? Aż 45,7 proc. osób widzi dyskryminację kobiet w polityce/życiu publicznym. Innego zdania jest 47,1 proc. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 7,2 proc.

Z kolei aż 41 proc. respondentów uważa, że kobiety są dyskryminowane w miejscu pracy. Uważa, że tak nie jest 50,7 proc. pytanych. Nie ma z kolei zdania 8,3 proc.

Jak jest w biznesie? Dyskryminację kobiet na tym polu widzi 39,5 proc. badanych, zaś aż 51,9 proc. jest innego zdania. 8,6 proc. nie ma na ten temat zdania.

Z kolei w życiu prywatnym dyskryminację kobiet dostrzega 33,7 proc. ankietowanych. Innego zdania jest 50,6 proc., zaś 15,7 proc. nie ma zdania.

Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że są dyskryminowane.

Po 54 proc. kobiet twierdzi, że przedstawicielki płci pięknej są dyskryminowane w polityce/życiu publicznym i biznesie. Jak postrzegają ten problem mężczyźni? Też widzą dyskryminację w polityce (38 proc.) i w biznesie (25 proc.).

Dyskryminację w miejscu pracy widzi 50 proc. kobiet, zaś w życiu prywatnym 44 proc. W gronie mężczyzn problem dostrzega odpowiednio 31 proc. i 23 proc.

Poglądy polityczne na odpowiedzi?

Jak na pogląd na powyższy problem wpływają poglądy polityczne?

Dyskryminację kobiet w polityce/życiu publicznym widzi 21 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i aż 60 proc. wyborców obecnej opozycji. W biznesie – 18 proc. wyborów Zjednoczonej Prawicy i 47 proc. zwolenników opozycji. W miejscu pracy – 14 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 51 proc. wyborców opozycji, z kolei dyskryminację w życiu prywatnym widzi tylko 22 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 50 proc. wyborców opozycji.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono 3-4 marca 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments