KO rośnie w siłę, ale PiS nadal jest liderem nowego sondażu

436

Zgodnie z nowym sondażem dla wp.pl, PiS może liczyć na nieco ponad 35 proc. głosów. Ma jednak poważnego rywala. KO zalicza spory skok notowań.

PiS liderem, KO rośnie w siłę

PiS popiera 35,2 proc. badanych. Badanie wykonano już jednak po ogłoszeniu Donalda Tuska, w którym ten przyznał, że wraca do polskiej polityki. Zapewne temu też Koalicja Obywatelska może pochwalić się aż 21,3 proc. głosów. To skok o 6,6 pkt proc., jeśli zestawi się te dane z wynikiem z ubiegłego miesiąca.

Na trzecie miejsce spadła zaś nagle Polska 2050 Szymona Hołowni. Chce na nią zagłosować 16,5 proc. badanych.

W Sejmie zobaczyliśmy jeszcze polityków z takich ugrupować jak: Lewica – 7,8 proc. (-2,6 pkt proc.), Konfederacja – 5,6 proc. (-1,5 pkt. proc.) oraz PSL-Koalicja Polska – 5,1 proc. (-0,2 pkt. proc.).

Do urn wyborczych poszłoby 50,2 proc. uprawnionych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 5-7 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Efekt Tuska?

KO odzyskuje sympatie wyborców po tym, jak na jej czele stanął Tusk. Pytanie brzmi jednak, ile potrwa tzw. „efekt Tuska”.

Nowy-stary przewodniczący PO musi szybko wymyślić program, który skłoni wyborców do trwałego przejścia do obozu jego partii. Bez tego ci ostatni mogą szybko znudzić się stałą wręcz obecnością byłego premiera w mediach i powrócić ponownie do Polski 2050.

Nie jest też jasne, jak w nowym rozdaniu zachowa się Rafała Trzaskowski, który chciał być nowym liderem PO. W imię partyjnej solidarności usunął się lekko w cień, oddając pole Tuskowi. Możliwe jednak, że wcześniej czy później rzuci mu rękawice i zechce walczyć o fotel lider PO. W razie klęski może odejść i założyć nową partię. Wtedy historia powtórzyłaby się: Tusk w końcu założył PO po tym, jak przegrał walkę o stołek przewodniczącego w Unii Wolności.

Przed KO jeszcze wiele pracy, nim koalicja zdoła prześcignąć stale w sondażach PiS. Przed nami zaś sporo emocjonujących miesięcy walki o prymat na polskiej scenie politycznej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments