Klimatyzacja w domach coraz bardziej popularna

Udostępnij

Klimatyzator to najprostszy i – co bardzo ważne – coraz tańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Nie powinno zatem dziwić, że popularność tych urządzeń wśród polskich gospodarstw domowych dynamicznie rośnie. W efekcie, coraz rzadziej klimatyzacja kojarzy się z luksusem i dobrem dostępnym jedynie dla biur, sklepów i innych obiektów świadczących usługi.

Jakie są rodzaje klimatyzacji domowej? Z czego wynika wzrost popularności tych urządzeń i dlaczego Polacy uważają je za coraz bardziej opłacalne? Przekonamy się poniżej:

Jak działa domowa klimatyzacja?

Specyfika działania klimatyzatora bardzo przypomina pracę lodówki domowej. Każde urządzenie tego typu składa się z dwóch wymienników ciepła. Proces wymiany oraz chłodzenia powietrza opiera się na czynniku roboczym, który krąży w instalacji. Obieg między parownikiem, a skraplaczem umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz. Ponadto mamy sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylatory wymuszające przepływ powietrza wokół wymienników ciepła, co gwarantuje skuteczną i bezpieczną pracę całego systemu domowej klimatyzacji.

W pracy urządzeń klimatyzacyjnych zakazane jest używanie czynnika R22, który został wycofany z obiegu po stwierdzeniu jego negatywnego wpływu na warstwę ozonową atmosfery. Obecnie używane są czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Jak działają? Pobierają one ciepło z parownika i tym samym wysysają je z danego pomieszczenia, a następnie przenoszą do ulokowanego na zewnątrz budynku skraplacza. Właśnie w ten sposób ochładza się powietrze we wnętrzu. Z kolei zarówno sprężarka, jak i zawór rozprężny zapewniają zmianę stanu skupienia czynnika roboczego w stan ciekły bądź gazowy.

Hałas już nie jest problemem

Jeszcze kilka lat temu największym problemem klimatyzatorów było ich głośne działanie. Obecnie, nowoczesne klimatyzatory wysokiej jakości wyróżniają się cichą pracą. Gwarantuje ją innowacyjna konstrukcja wentylatora parownika oraz możliwość regulacji prędkości jego pracy. Sprężarka oraz wentylator skraplacza, które generują największy hałas umiejscowione są jednak na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja domowa – rodzaje

Generalnie wyróżnia się klimatyzatory typu split oraz przenośne. Urządzenia mobilne są znacznie bardziej uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Zdecydowanie lepiej w instalacjach pełnowymiarowych sprawdzają się modele rozdzielone, czyli split. Składają się one z dwóch części, z czego jedna – ta bardziej problematyczna, bo głośniejsza umieszczana jest na zewnątrz.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split dzielą się ze względu na miejsce montażu na:

  • Ścienne
  • Podłogowo-sufitowe
  • Kasetonowe
  • Kanałowe.

Klimatyzatory ścienne

Najchętniej wybierane do domów są klimatyzatory ścienne. Łatwość w montażu, tani serwis oraz estetyczny wygląd, który bardzo często jest ozdobą pomieszczenia to największe zalety urządzenia tego typu.

Klimatyzatory podłogowo-sufitowe

Klimatyzatory podłogowo-sufitowe są znacznie bardziej złożone i z tego powodu wykorzystywane są głównie w sklepach.

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe są z kolei przeznaczone na bardzo duże powierzchnie. Zaprojektowane są do umieszczenia w przestrzeni sufitu podwieszanego wykonanego w technologii kasetonowej.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe potrzebują natomiast specjalnych kanałów do rozprowadzenia powietrza, dlatego stosowane są głównie w ogromnych obiektach prowadzących działalność przemysłową.

Co wybrać? Uruchamianie klimatyzacji

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się klimatyzatory ścienne typu split. Alternatywą dla nich są tańsze, lecz bardziej uciążliwe, mniej wydajne i wykorzystywane głównie w niewielkich pomieszczeniach klimatyzatory przenośne.

Jednak minusem klimatyzatora przenośnego jest konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz pomieszczenia, przez którą wylatuje ciepłe powietrze. W takim przypadku schładzamy wnętrze domu, ale jednocześnie wprowadzamy do środka gorąco poprzez otwarte okno czy drzwi balkonowe.

Gdzie zamontować domowy klimatyzator?

Oczywiście najlepiej mieć klimatyzację w całym domu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na klimatyzator multisplit (instalacja łącząca kilka ściennych jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie najbardziej potrzebny.

Wydaje się, że szczególnie dwa pomieszczenia warto rozważyć. Jednym z nich jest salon, a drugim sypialnia. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora montuje się zazwyczaj na ścianie, pod parapetem okiennym – o ile nie ma tam grzejnika, lub pod sufitem.

Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie może być zasłonięty ciężkimi zasłonami lub meblami. Druga ważna kwestia dotyczy kierunku strumienia powietrza. Nigdy nie powinien zostać skierowany bezpośrednio na osoby przebywające wewnątrz pokoju.

Dodatkowo, choć nowoczesne klimatyzatory nie generują zbyt dużego hałasu, to i tak lepiej nie umieszczać ich w narożniku wnętrza, gdyż dźwięki odbijają się wówczas od trzech płaszczyzn, co wzmacnia poziom dźwięku.

Zalety klimatyzacji w domu

Komfort termiczny

Podstawową zaletą posiadania klimatyzacji w domu jest komfort termiczny. Utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie jest niezbędne zarówno w pracy jak i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że klimatyzacja pozwala nie tylko zadbać o samopoczucie, ale także zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne podczas upałów.

Bardzo wysokie temperatury to duże niebezpieczeństwo dla osób borykających się z problemami kardiologicznymi czy też z układem oddechowym. Osobom ze schorzeniami takimi jak astma zaleca się wręcz jej posiadanie. Pamiętajmy, że nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników, które wykrywają nie tylko poziom temperatury, ale też wilgotności powietrza czy stopień zanieczyszczenia. Klimatyzator jest w stanie samodzielnie dopasować parametry do warunków.

Co więcej, udowodnionym naukowo faktem jest, iż najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno-wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura od 23 do 26 stopni Celsjusza i wilgotność rzędu 40-60%. Wówczas nasz organizm odczuwa komfort i nie poci się.

Mało tego – zarówno funkcjonowanie w ciągu dnia jak i sen w nocy jest utrudniony, jeśli w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu zyskujemy sen lepszej, jakości a tym samym lepiej wypoczywamy.

Dbanie o jakość powietrza

Ponadto, klimatyzator wykrywa również stopień zanieczyszczenia powietrza a więc dba o jego, jakość. Dodatkowo, część klimatyzatorów posiada również opcję jonizowania powietrza, dzięki czemu jest ono bardziej świeże i pozbawione szkodliwych wirusów i drobnoustrojów. Odpowiednia jakość powietrza bezpośrednio przekłada się z kolei na komfort życia.

Koniec z nadmiarem wilgoci

Kolejny atut wynikający z posiadania klimatyzatora we własnym domu lub mieszkaniu to walka z nadmiarem wilgoci. Okazuje się bowiem, że urządzenie nie tylko ochładza powietrze, ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu takie powietrze jest zdrowsze i pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

Klimatyzacja + fotowoltaika = połączenie idealne? Pieniądze leżące na panelu fotowoltaicznym

Oczywiście nie można zapominać, że klimatyzacja zamontowana w domu wiąże się ze wzrostem wydatków na energię elektryczną. Zakładając, że takie urządzenie będzie działać 5-6 godzin dziennie przez 30 dni w roku, to jej użytkowanie będzie kosztować około 300 złotych rocznie przy 3,5 kW mocy chłodniczej, bądź od 450 złotych rocznie przy pobieraniu 5 kW energii.

Koszty te można jednak w bardzo prosty sposób zredukować do zera. Wystarczy zdecydować się na domową instalację fotowoltaiczną, która zapewni nam własną energię elektryczną przez cały rok. Ponadto, warto zwrócić uwagę, iż tak się składa, że fotowoltaika najwięcej energii produkuje w tych miesiącach, w których korzystamy z klimatyzacji, czyli od kwietnia do sierpnia.

Net-billing mniej korzystny niż system opustów

Warto zwrócić tutaj uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Otóż, od 1 kwietnia zmienił się system rozliczania energii na tak zwany net-billing. Prosumenci będą musieli energię sprzedawać i kupować – skończy się magazynowanie energii w sieci. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku – po średniej cenie godzinowej.

W praktyce, net-billing nie jest tak korzystny i przejrzysty, jak system opustów, który wprowadzono w lipcu 2016 roku i który przyczynił się do ogromnego zainteresowania Polaków fotowoltaiką. Oznacza on, że prosument rozliczy produkcję energii nie ilościowo, tylko wartościowo.

Warto zadbać o jak najwyższą autokonsumpcję

Dziś w przypadku gospodarstw jednorodzinnych autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wynosi zaledwie około 20%. Reszta energii odprowadzana jest do sieci i to po cenie mniej opłacalnej niż ta obowiązująca wcześniej, w systemie opustów. W konsekwencji, warto dziś w jak największym stopniu zwiększać autokonsumpcję energii, aby prąd, którego nie zużywamy w okresie od kwietnia do sierpnia, nie był odprowadzany do sieci i sprzedawany po znacznie niższej cenie.

Mamy więc tutaj połączenie idealne, fotowoltaika stanowi najlepsze możliwe źródło energii do zasilania klimatyzacji – prąd z instalacji solarnej jest bowiem darmowy, ekologiczny i mamy go latem pod dostatkiem, a zużywanie go samodzielnie, w ramach autokonsumpcji po prostu się opłaca.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również