Kim jest polski inwestor indywidualny? [VIDEO]

220

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) przeprowadza co roku „Ogólnopolskie Badanie Inwestorów” (OBI). Jakie wnioski płyną z rezultatów tego badania? Jak w 2019 roku wyglądał statystyczny polski inwestor indywidualny? Czy nadal mocno różnimy się od inwestorów zachodnich? Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Masłowskim – obecnym Wiceprezesem Zarządu SII.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest największą organizacją, która zrzesza inwestorów giełdowych w Polsce. Działa od 1999 roku i należy do europejskich organizacji inwestorskich Euroshareholders i Euroinvestors oraz Światowej Federacji Inwestorów WFIC.

Działalność Stowarzyszenia koncentruje się na wszechstronnym wsparciu inwestorów i opiera się na trzech głównych filarach:

  • Edukacja i analizy: konferencje i szkolenia (w tym największe w kraju WallStreet i Profesjonalny Inwestor), wydawnictwa (np. dwumiesięcznik Akcjonariusz, Biuletyn NewConnect), analizy giełdowe (m.in. Portfel SII, ATrakcyjne Spółki, Raporty IPO, Indeks Nastrojów Inwestorów);
  • Ochrona praw: ochrona praw inwestorów, bieżące interwencje, wsparcie prawne, uczestnictwo w walnych zgromadzeniach spółek publicznych, działalność opiniotwórcza i wpływanie na proces ustawodawczy;
  • Zniżki: oferowane przez partnerów Stowarzyszenia członkom SII (na: prowizje giełdowe, wydawnictwa, szkolenia itp.).

Stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 13 tys. członków, ale liczba ta ciągle rośnie z racji nieprzerwanego zapotrzebowania inwestorów na wszechstronne wsparcie w funkcjonowaniu na rynku kapitałowym.

Stabilność i przeciętny inwestor

Co ciekawe, zdaniem Masłowskiego, z badań jego organizacji wynika od lat to samo: profil inwestora indywidualnego w naszym kraju pozostaje niezmienny. Polski inwestor to 40-latek z portfelem inwestycyjnym ok. 50 000 zł. W dłuższej perspektywie widać tylko, że przeciętny inwestor „starzeje się”, czym upodabnia się do swojego niemieckiego czy francuskiego odpowiednika. Tamci, zagraniczni, inwestorzy mają jednak średnio po 50 lat i inwestują już od kilkunastu lat. Zdaniem eksperta z SII polski inwestor dojdzie do tego poziomu za ponad dekadę.

Inną ciekawą daną jest to, że w najnowszym badaniu okazało się, że Polacy coraz częściej myślą o inwestowaniu długoterminowym (kupują akcje na dłużej niż tylko jeden rok), co można uznać na bardzo pozytywną informację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments