Kieszonkowe — na co młodzież wydaje pieniądze?

Udostępnij

Wielu rodziców w pewnym momencie decyduje, że dziecko będzie otrzymywało co miesiąc pewną kwotę na swoje własne wydatki. Praktycznie połowa młodych osób w Polsce może cieszyć się kieszonkowym. Czy takie rozwiązanie jest dobre i na co dzieci wydają kieszonkowe? Jak dawanie dzieciom pieniędzy wpływa na ich wiedzę o finansach?

Jakie podejście do kieszonkowego mają polscy rodzice?

Rodzice mają różne podejście do kieszonkowego. Część dorosłych decyduje, że dziecko będzie dostawało konkretną kwotę raz w miesiącu. Czasem rodzice dają dzieciom mniejsze kwoty co tydzień lub co dwa tygodnie. W niektórych przypadkach poza kieszonkowym młodzi ludzie mogą liczyć na dodatkowe środki w nagrodę za dobre oceny. Ponadto aż 78% dzieci otrzymuje dodatkowe pieniądze od dziadków lub innych krewnych. Przykładowo około 53% rodziców chrzestnych co jakiś czas daje młodym ludziom dodatkowe środki.

wydatki dzieci i nastolatkówWysokość kieszonkowego zwykle zależy od wieku dziecka. Najmłodsi otrzymują mniejsze kwoty, kiedy nastolatkowie dostają nieco więcej. Mediana to około 70 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że dzieci w wieku do 5 lat dostają maksymalnie 20 zł, natomiast młodzi ludzie w wieku od 14 lat do 18 lat mogą liczyć na minimum 100 zł miesięcznie. To ważne, żeby wielkość kieszonkowego rosła wraz z wiekiem dziecka, ponieważ nastolatkowie mają więcej potrzeb i wydatków niż młodsze dzieci. Warto jednak pamiętać, że rodzice często kwotę kieszonkowego ustalają na podstawie budżetu domowego, jakim dysponują.

Najmłodsi otrzymują środki na własne wydatki w gotówce. Natomiast nastolatkowie zwykle preferują przelew na konto. Nie wszyscy rodzice decydują się na założenie konta dla młodych, jednak część wybiera właśnie takie rozwiązanie. Rodzice mają też wgląd na konto dziecka, więc mogą zorientować się, na co pociechy wydają kieszonkowe. 39% rodziców wie, na co młodzi ludzie przeznaczają kieszonkowe.

Rodzice właśnie poprzez kieszonkowe chcą nauczyć swoje dzieci, czym są pieniądze i jak je wydawać z głową. Młodzi ludzie najlepiej uczą się przez praktykę i dzięki gromadzeniu własnych środków są w stanie najlepiej zrozumieć, jak wygląda oszczędzanie oraz jak zarządzać własnymi pieniędzmi. Jednak na co najmłodsi najchętniej wydają kieszonkowe? Sporą popularnością cieszą się lalki, ale także najróżniejsze figurki i klocki.

Na co dzieci wydają kieszonkowe?

Dzieci od zawsze ulegały najróżniejszym trendom i tak jest nadal. Wiele młodych osób odkłada środki na zabawki, które aktualnie są na topie. Dziewczynki nadal często kolekcjonują lalki, zwłaszcza jeśli koleżanki już mają konkretny model. Niestety producenci zabawek prześcigają się w tworzeniu kolejnych kolorowych laleczek, więc często dzieci przeskakują z jednego modelu na drugi i chcą zgromadzić naprawdę imponującą kolekcję różnych zabawek. Warto w takiej sytuacji z dzieckiem porozmawiać i mimo wszystko mieć pewną kontrolę nad tym, na co wydaje pieniądze.

wydatki dzieci i nastolatkówSporą popularnością wśród najmłodszych, ale też nieco starszych dzieci, cieszą się klocki Lego. Aktualnie powstają kolejne zestawy i nowe warianty, które umożliwiają dziecku naprawdę kreatywną zabawę. Ponadto sporą popularnością cieszą się figurki najróżniejszych postaci z bajek lub gier. Co ciekawe wiele dzieci chętnie wydaje zaoszczędzone pieniądze na gadżety do gry. Popularne są bezprzewodowe słuchawki, podkładki pod myszkę, klawiatury z kolorowym podświetleniem, a także profesjonalne myszki. Młodzi ludzie chętniej dokładają środki właśnie na tego typu rzeczy. Natomiast jak dokładnie wyglądają wydatki nastolatków? Wraz z wiekiem dzieci zaczynają wydawać pieniądze na inne potrzeby.

Na co nastolatkowie wydają kieszonkowe?

wydatki dzieci i nastolatkówRodzice chętnie starszym dzieciom zakładają konta bankowe. To dobry sposób na zaznajomienie młodych osób z finansami. Ponadto ciekawą opcją są dodatkowe konta oszczędnościowe, które mogą pomóc w nauce oszczędzania. Co ciekawe nastolatkowie dużo częściej pieniądze wydają w sklepach spożywczych i supermarketach. Ponadto bardzo chętnie wybierają się do fast foodów.

Głównym powodem zmiany podejścia do wydawania środków jest nieco inny styl życia. Nastolatkowie częściej spędzają czas poza domem razem ze swoimi rówieśnikami, a na miejsce spotkań wybierają coraz częściej kawiarnie, restauracje i właśnie fast foody. Dziewczęta zaczynają też przeznaczać środki na kosmetyki i ubrania. Wiele nastolatków wydaje sporo na gry oraz najróżniejsze elementy, które możliwe są do zakupu bezpośrednio w danej grze.

Świadoma edukacja finansowa

Edukacja finansowa to bardzo ważna sprawa, o której wielu rodziców nie myśli. W szkole dzieci uczą się naprawdę sporo, jednak brakuje zajęć, na których mogłyby nauczyć się, jak rozsądnie zarządzać własnymi środkami. Rodzice często uczą dzieci nieświadomie. Sami na co dzień wydają zarobione środki, a najmłodsi obserwują, jak to wygląda i w ten sposób się uczą.

wydatki dzieci i nastolatkówNajlepszym sposobem na edukację finansową jest praktyka. Dużo łatwiej wytłumaczyć dzieciom, jak i dlaczego warto odkładać środki, jeżeli mają własne pieniądze. Ważne jest dawanie dobrego przykładu dzieciom. Dlatego rodzice powinni zastanowić się, jaki oni sami mają stosunek do pieniędzy, ponieważ będzie miało to wpływ na ich postrzeganie przez dziecko. Ale czy rodzice mają prawo sprawdzać, na co najmłodsi chcą przeznaczać swoje kieszonkowe?

Rodzice powinni orientować się, na co dziecko wydaje pieniądze, jednak nie należy zabraniać kupna wymarzonej zabawki, czy nowego sprzętu do grania na komputerze. Dzięki odkładaniu środków na konkretne rzeczy, a następnie możliwości zakupu upragnionego przedmioty dzieci uczą się, że warto to robić.

Zabawki, gry, fast foody — dzieci wydają pieniądze na błahostki, ale dzięki temu się uczą

Kieszonkowe to niezwykle ważna kwestia, którą rodzice powinni rozważyć, jeżeli zależy im na edukacji finansowej swojej pociechy. Część dorosłych decyduje, że dziecko będzie dostawało konkretną kwotę raz w miesiącu. Czasem rodzice dają dzieciom mniejsze kwoty co tydzień lub co dwa tygodnie. Zwykle kwota kieszonkowego jest zależna od budżetu domowego. Co ciekawe 78% dzieci może liczyć na pieniądze od dziadków lub innych krewnych.

W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, może mieć inne potrzeby. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zwykle dostają mniejsze kwoty i odkładają je na najróżniejsze zabawki. Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się lalki, ale do tego dochodzą także najróżniejsze figurki przedstawiające postacie z bajek. Część dzieci chętnie oszczędza na zestawy klocków Lego. Natomiast nastolatkowie dużo częściej kupują sprzęty do grania w gry komputerowe. Ponadto dzieci sporo pieniędzy zostawiają w supermarketach. W tym wieku ważne staje się spędzanie czasu ze znajomymi, dlatego młodzież częściej zaczyna odwiedzać fast foody, restauracje i kawiarnie. Poza tym nastolatki zaczynają interesować się modą i makijażem, więc jakąś część środków przeznaczają na ubrania i kosmetyki.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również