Kielce i okolice na weekend – co zwiedzić?

351
Kielce i okolice na weekend
Źródło: http://swietokrzyskie.pl/atrakcje/ciekawe-miejsca/kielce/

Wbrew powszechnej opinii stolica województwa Świętokrzyskiego to nie tylko majonez, scyzoryk z piosenki Liroya czy klub piłki ręcznej VIVE. To miasto oraz jego okolice mają znacznie więcej do zaoferowania i można w nim spędzić naprawdę wspaniały weekend, zwłaszcza jeśli pogoda dopisuje. Poznaj najciekawsze atrakcje regionu i wybierz Kielce i okolice na weekend.

Kielce i okolice na weekend – na początek centrum miasta

Wizytę w Kielcach proponuję rozpocząć w sposób typowy dla zwiedzania miast. Mianowicie od Rynku. Na starówce możemy podziwiać uroczą zabudowę z XIX i XX wieku, z kolei w chodnik wkomponowane są kamienie z fundamentów pierwotnego ratusza. Przy sprzyjającej aurze za dnia to miejsce odznacza się kolejkami do lodziarni, natomiast wieczorami błyskawicznie zapełniają się liczne ogródki piwne.

Prawdziwą wizytówką miasta nie jest jednak Rynek, a znajdująca się tuż obok niego ulica Sienkiewicza. To deptak o długości 1,5 kilometra, budowany był przez 20 lat, a położony jest na terenie o lekkim nachyleniu i zdecydowanie najlepszą perspektywę na tę uroczą alejkę można uzyskać bliżej jej końca umiejscowionego na wzniesieniu tuż przed zachodem słońca.

Kielce i okolice na weekend – Wzgórze Zamkowe

Z ulicy Sienkiewicza warto udać się w przeciwną stronę do Rynku. W zaledwie kilka kroków dotrzemy na Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich. To okazała budowla z XVII wieku. W środku znajduje się Muzeum Narodowe ze zbiorami polskich obrazów, a z drugiej strony pałacu pięknie wypielęgnowany Ogród Włoski.

Natomiast naprzeciwko stoi Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To barokowa świątynia wielokrotnie przebudowywana i remontowana, najważniejszy kościół w Kielcach.

Następnie warto się wybrać do Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, które znajduje się tuż obok, w murach dawnego Więzienia Kieleckiego. To multimedialne muzeum opowiadające burzliwą historię dążenia Polaków do niepodległości od Insurekcji Kościuszkowskiej aż do Polskiej Republiki Ludowej.

Atrakcyjne Kielce i Park Miejski im. Stanisława Staszica

W dalszej kolejności najlepiej przespacerować się malowniczym Parkiem Miejskim im. Stanisława Staszica wzdłuż rzeki Silnicy.

Mieści się w nim Aleja Sław, którą stanowi 47 popiersi znanych ludzi z całego świata, w tym osób związanych z filmem (np. Ingmar Bergman, Marilyn Monroe), pisarzy (Michaił Bułhakow, Witold Gombrowicz), malarzy (Salvador Dali, Olga Boznańska) czy muzyków (Jimi Hendrix, Marek Grechuta).

Przejdźmy teraz do rezerwatu Kadzielnia. To wzgórze z wystającymi wapiennymi skałami przypominające tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W przeszłości to miejsce było kamieniołomem, obecnie znajduje się tam amfiteatr, jezioro Szmaragdowe oraz 25 jaskiń. Warto wejść na szczyt wzgórze, widoki robią wrażenie, poza tym to idealne miejsce na odpoczynek.

Najbardziej interesującą atrakcją dla dzieci jest z kolei Muzeum Zabawek. Dorosłym to miejsce także przypomni młodzieńcze wspomnienia, ponieważ znajdziemy w nim mnóstwo modeli samochodów, statków czy kolejki torowe oraz lalki sprzed wielu lat. Największe wrażenie robi kolekcja ponad stu aut z okresu Polskiej Republiki Ludowej oraz całkiem spora kolejka elektryczna. Aby najmłodsi nie znudzili się samym zwiedzaniem, obok wystaw umieszczone są strefy zabawy, w których mogą się zatrzymać i umilić sobie pobyt. To najstarsze i największe muzeum tego typu w Polsce, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i będąc w Kielcach absolutnie trzeba tam się wybrać. Jakie natomiast znajdziemy atrakcje w okolicach miasta?

Co zwiedzić w okolicy Kielc?

Wycieczkę po okolicy najlepiej zacząć od pobliskiego Zamku Królewskiego w Chęcinach. Wzniesiono go na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Mieszkała tu chociażby królowa Bona. Spacerując po dziedzińcu znajdziemy ściany z herbami różnych rodów, skarbiec, porozstawiane armaty czy tarcze do strzelania z łuku. Warto także wspiąć się na wieże, z których rozpościera się przed nami panorama Kielc i okolic.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Etnograficzne Wsi Kieleckiej – Tokarnia. To uroczy skansen odtwarzający typowy układ osadniczy wiosek z różnych okolicznych regionów. Znajdziemy tu starą szkołę, aptekę, pocztę, sklep spożywczy, młyn, kościół, pasieki, stodołę, mieszkanie lekarza, tradycyjne domostwa. W każdym z nich znajduje się etykieta z informacją z jakiego miejsca został on przetransportowany do Tokarnii. Większość z nich zwiedzimy w środku i oczywiście są one wyposażone w oryginalne meble czy narzędzia.

Bardzo popularną atrakcją jest również Jaskinia Raj, przez wielu uznawana za najpiękniejszą w Polsce. Każda ściana, strop, klif czy szczelina wypełniona jest tysiącami stalagmitów stalaktytów i stalagnatów.

Kielce i okolice na weekend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy górskich wypraw z pewnością nie pozwolą sobie na pominięcie Gór Świętokrzyskich. Są może najniższym w Polsce, lecz za to obok Sudetów najstarszym pasmem w Europie. Wycieczkę po nich warto rozpocząć w Świętej Katarzynie lub w nowej Słupi, tam znajdują się wejścia na główny szlak.

Na sam początek najlepiej wspiąć się na Święty Krzyż znajdujący się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Do przejścia mamy dwa kilometry cały czas pod górkę. Na jego szczycie stoi klasztor. Znajdziemy w nim relikwie drzewa krzyża świętego, które zawierały fragmenty krzyża, na którym umarł Jezus. To jedna z najstarszych świątyń w Polsce. Przy klasztorze znajduje się Krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, znanego z bitwy z Kozakami pod Beresteczkiem.

Idąc dalej dotrzemy do Gołoborza. To unikalne miejsce na zboczu Świętego Krzyża porośniętego gęstym lasem, w którym znajdziemy strefę pokrytą wyłącznie głazami. Ogląda się ją ze specjalnie wybudowanej platformy przy okazji oferującej wspaniały widok na okolicę.

Drugim istotnym miejscem w Górach Świętokrzyskich jest oczywiście ich najwyższy szczyt, czyli Łysica. Jest najniższy spośród Korony Gór Polskich, mierzy 614 metrów nad poziomem morza, tak więc stosunkowo łatwo się na niego wspiąć, dodatkowo teren jest gęsto zalesiony.

Pozostałe atrakcje okolic Kielc

Z pewnością warto odwiedzić JuraPark Bałtów. To kompleks, którego pierwowzorem jest park rozrywki z filmu “Park Jurajski”. Przechodzimy w nim przez kolejne okresy rozwoju Ziemi i stajemy oko w oko z dinozaurami wykonanymi w skali 1:1. W tym miejscu znajduje się także rodzinne Safari, nieduży park rozrywki czy prehistoryczne oceanarium.

Kolejną ciekawą atrakcją, tym razem skierowaną głównie dla dzieci, jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wyglądem przypomina babki z piasku, jest ono nowoczesne, interaktywne i pełne multimedialnych rozwiązań. Zwiedzimy w nim Muzeum Postaci Bajkowych oraz Bibliotekę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią. Czas umilą także sala kinowa, teatralna i ogród edukacyjny.

Godny uwagi jest także Park Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno. Zlokalizowany jest u podnóża Łysicy i znajduje się w nim kilkadziesiąt miniatur najsłynniejszych miejsc na świecie. Najciekawszą jest Plac św. Piotra wraz z Bazyliką w Watykanie. Przedstawiony jest w skali 1:13, czyli jest największą miniaturą tego typu na świecie, można nawet wejść do środka.

Pozostałe budowle przedstawione są w skali 1:25 i należą do nich m.in. Krzywa Wieża w Pizie, Koloseum i Fontanna di Trevi w Rzymie, Wieża Eiffla i Łuk Triumfalny w Paryżu, Opera w Sydney, Taj Mahal, Akropol, Big Ben, Piramida Cheopsa, Wielki Mur Chiński Biały Dom, Statua Wolności czy nawet wieże World Trade Center oraz dzieła natury, jak wodospad Niagara czy wulkan Etna. W tym samym miejscu znajduje się także park linowy, co stanowi dodatkową atrakcję.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments