Kiedy koniec podnoszenia stóp proc.? Odpowiada członek RPP

Logo NBP

– Koniec podwyżek stóp procentowych nastąpi we wrześniu, może w październiku – powiedział członek RPP Henryk Wnorowski.

Kiedy koniec z podwyżkami stóp proc.?

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpoczęła serię podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. I to mimo wcześniejszych zapewnień prezesa NBP Adama Glapińskiego, że podwyżek nie będzie.

Rada dokonywała jednak potem podnoszenia stóp co miesiąc. Po lipcowej podwyżce o 50 punktów bazowych główna stopa referencyjna NBP wynosi 6,5 proc.

Sytuacja jest taka, że nie zostawia specjalnie dużej swobody RPP do decyzji i myślę, że Polacy powinni się liczyć z jakimiś podwyżkami stóp. Mam na myśli efekt najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych jest już bliski – powiedział Wnorowski w wywiadzie dla Radia Maryja.

Kiedy jednak RPP zmieni politykę? Jak dodał, wszystko zależy od skali inflacji.

– Wydaje się, że motywacja w postaci rosnącej inflacji do podnoszenia stóp będzie wyraźnie wygaszana – twierdzi. Dodał, że widać też „dramatyczne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi”.

Odniósł się też do tego, jak inflacja wpływa na budżet.

Musimy mieć świadomość, że generalnie inflacja, czyli wzrost cen, w pewnym sensie sprzyja budżetowi, sprzyja jego dochodom, które pochodzą z podatków. Natomiast kiedy rosną ceny, bo inflacja oznacza wzrost cen, to rosną także podatki obrotowe, te, które są obliczane czy naliczone od wartości wyprodukowanych produktów. Jest nim główny podatek obrotowy (VAT), czyli wpływy od tych podatków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o blisko 10 proc. Wzrosły wpływy z podatku płaconego też przez obywateli, czyli PIT-u, a także podatek z największym przyrostem, tj. wzrost podatku CIT (podatek płacony przez przedsiębiorstwa) o blisko 50 proc. Te wszystkie cyfry świadczą, że w gospodarce dzieję się dobrze. Budżet realizuje dochody – mówił gość Radia Maryja.

Przypomnijmy, że w czerwcu w rozmowie z ISBnews twierdził, że cykl podwyżek stóp procentowych może zakończyć się na poziomie ok. 7 proc.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments