To już pewne. Choć początkowo czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, to w tym roku seniorzy ponownie mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki.
We wtorek, 17 maja, Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o terminie wypłat tego świadczenia emerytalnego, a Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czternastej emeryturze. Uprawnionych do niego jest około 9 milionów osób. Kiedy i ile pieniędzy otrzymają seniorzy z tytułu czternastej emerytury?
Spis treści
Ile wyniesie czternastka? 
Czternasta emerytura wyniesie w pełnej wysokości 1338,44 PLN brutto, co przy zwolnieniu z PIT, ale już nie ze składki zdrowotnej, przełoży się na 1217,98 PLN „na rękę”.
Komu przysługuje czternasta emerytura?
Z dodatkowego, czternastego świadczenia emerytalnego, skorzystają pobierający świadczenie emerytalne i rentowe w systemie powszechnym. Czternastki trafią na konta rolników, pracowników służb mundurowych, świadczeniobiorców emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Seniorzy, którzy chcą otrzymać czternastą emeryturę nie muszą składać żadnego wniosku do ZUS. Wystarczy, że na dzień 31 lipca 2022 roku nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego, a jego wysokość nie będzie przekraczać progu 4188,44 PLN.
Czternastka w pełnej wysokości
Świadczenie w pełnej wysokości (1217,98 PLN netto) otrzymają emeryci i renciści, u których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 złotych.
Złotówka za złotówkę
W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2900 PLN, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w powyższej kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2900 złotych na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Jeśli więc mamy emeryturę na poziomie 3500 złotych brutto, to ponieważ przekroczyliśmy próg o 600 PLN, to nasza czternastka wyniesie o tyle mniej. Czyli nieco ponad 730 złotych brutto.
Minimalna kwota wypłaty
Najniższa kwota, jaka może zostać wypłacona to 50 złotych.
Kiedy wypłata czternastej emerytury? 
Tegoroczne czternastki mają trafić do emerytów razem z sierpniowymi świadczeniami emerytalnymi.
Nieplanowany powrót czternastych emerytur
Choć czternastych emerytur nie było w Wieloletnim Planie Finansowym Rządu na 2022 rok, to już od lutego premier sugerował, że dodatkowe świadczenie może trafić do portfeli i na konta emerytów. Ostatecznie 11 maja założenia projektu ustawy przyznającej czternastki trafił do wykazu prac rządu.