Kiedy i ile pieniędzy z 14. emerytury?

241

To już pewne. Choć początkowo czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, to w tym roku seniorzy ponownie mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki.

We wtorek, 17 maja, Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o terminie wypłat tego świadczenia emerytalnego, a Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czternastej emeryturze. Uprawnionych do niego jest około 9 milionów osób. Kiedy i ile pieniędzy otrzymają seniorzy z tytułu czternastej emerytury?

Ile wyniesie czternastka? Starsza kobieta wyliczająca ile może zarabiać, aby jej emerytura nie uległa zmniejszeniu

Czternasta emerytura wyniesie w pełnej wysokości 1338,44 PLN brutto, co przy zwolnieniu z PIT, ale już nie ze składki zdrowotnej, przełoży się na 1217,98 PLN „na rękę”.

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Z dodatkowego, czternastego świadczenia emerytalnego, skorzystają pobierający świadczenie emerytalne i rentowe w systemie powszechnym. Czternastki trafią na konta rolników, pracowników służb mundurowych, świadczeniobiorców emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Seniorzy, którzy chcą otrzymać czternastą emeryturę nie muszą składać żadnego wniosku do ZUS. Wystarczy, że na dzień 31 lipca 2022 roku nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego, a jego wysokość nie będzie przekraczać progu 4188,44 PLN.

Czternastka w pełnej wysokości

Świadczenie w pełnej wysokości (1217,98 PLN netto) otrzymają emeryci i renciści, u których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 złotych.

Złotówka za złotówkę

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2900 PLN, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w powyższej kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2900 złotych na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Jeśli więc mamy emeryturę na poziomie 3500 złotych brutto, to ponieważ przekroczyliśmy próg o 600 PLN, to nasza czternastka wyniesie o tyle mniej. Czyli nieco ponad 730 złotych brutto.

Minimalna kwota wypłaty

Najniższa kwota, jaka może zostać wypłacona to 50 złotych.

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Senior z taczką pełną pieniędzy otrzymanych w ramach emerytury

Tegoroczne czternastki mają trafić do emerytów razem z sierpniowymi świadczeniami emerytalnymi.

Nieplanowany powrót czternastych emerytur

Choć czternastych emerytur nie było w Wieloletnim Planie Finansowym Rządu na 2022 rok, to już od lutego premier sugerował, że dodatkowe świadczenie może trafić do portfeli i na konta emerytów. Ostatecznie 11 maja założenia projektu ustawy przyznającej czternastki trafił do wykazu prac rządu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments