Glapiński mówi, kiedy będzie można obniżyć stopy procentowe

Adam Glapiński

– W czasie wakacji presja inflacyjna ustabilizuje się, a w kolejnych kwartałach zacznie słabnąć – prognozuje w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem pod koniec 2023 r. inflacja może być jednocyfrowa.

Glapiński znowu prognozuje przyszłość

Obecnie zakładamy, że w czasie wakacji presja inflacyjna się ustabilizuje i w kolejnych kwartałach zacznie słabnąć. Mamy nadzieję, że w ślad za nią będzie się stopniowo obniżać inflacja CPI. Ale na nią może wpływać wiele czynników, a jak wiadomo, czasy są turbulentne – powiedział Glapiński. – Presja inflacyjna będzie najprawdopodobniej stopniowo słabnąć. Jednocyfrową inflację osiągniemy jednak najpewniej dopiero na koniec 2023 r. Pamiętajmy przy tym, że dokładny przebieg inflacji zależy od wielu czynników, w tym od czasu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Rząd tego jeszcze nie ogłasza, ale jest możliwe, że do końca przyszłego roku tarcza będzie jeszcze obowiązywać oraz że jej wycofywanie będzie stopniowe. I wtedy inflacja w ostatnim kwartale przyszłego roku powinna już istotnie się obniżyć, być może nawet do poziomu nieznacznie tylko przekraczającego górne odchylenie od górnej granicy celu NBP +/- 3,5 proc. – dodał.

Jakie decyzje zamierza dalej podejmować RPP?

– Decyzje dotyczące stóp będą zależały od sytuacji w gospodarce. Po pierwsze ważna będzie inflacja, w tym trwałość czynników, które za nią stoją, po drugie stan i perspektywy koniunktury. W sierpniu nie będzie decyzyjnego posiedzenia RPP. Na temat stóp procentowych będziemy więc dyskutowali we wrześniu i wtedy ocenimy sytuację. Jeśli w kolejnych miesiącach okaże się, że popytowe czynniki stojące za inflacją hamują i pojawiłoby się ryzyko wyraźnego osłabienia koniunktury, wtedy powstaną warunki do dyskusji o możliwościach obniżek stóp procentowych, ale na razie nie wydaje się to bliską perspektywą – powiedział Glapiński.

Priorytetem jest nadal walka z rosnącymi cenami.

Najważniejsze dziś to walka o obniżenie inflacji, choć jednocześnie ważne też będzie wspieranie koniunktury, szczególnie gdyby nastąpiło jej wyraźnie osłabienie. Proszę bowiem pamiętać, że w odniesieniu do całej gospodarki światowej, w tym europejskiej, zwłaszcza niemieckiej, ale także i polskiej, mówi się o ryzyku hamowania, a nawet technicznej recesji. My także nie wykluczamy w związku z tym, że przez kolejne dwa kwartały w br. nasza gospodarka odnotuje pewien niewielki spadek PKB w ujęciu kwartał do kwartału – dodał prezes NBP.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments