KE: Wrocławski startup Syntoil wśród nominowanych do nagrody EIT 2020

237

SyntoilWrocławski startup Syntoil i jego założycielka Martyna Sztaba znalazł się w gronie 28 przedsiębiorców nominowanych do narody Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) 2020, podała Komisja Europejska.

„Poprzez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) Unia Europejska inwestuje w swoich najzdolniejszych innowatorów, pomagając im tworzyć bardziej ekologiczne, zdrowsze i bardziej zrównoważone społeczeństwo dla obywateli Europy. Nominowani do tegorocznych nagród mają siedzibę w 13 krajach i są pokazują, że EIT jest zdolna do identyfikowania i kierowania najbardziej obiecującymi projektami innowacyjnymi” – powiedziała komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel, cytowana w komunikacie.

Reprezentująca Polskę Martyna Sztaba to współzałożycielka i prezes startupu Syntoil, który zajmuje się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon. Bez sadzy opona mogłaby przejechać tylko 100 km, gdyż uległaby starciu.

Nominowani do EIT 2020 pochodzą ponadto z Niemiec (5), Belgii (1), Danii (2), Hiszpanii (4), Francji (1), Węgier (2), z Włoch (1), Holandii (2), Portugalii (2), Wielkiej Brytanii (2), Szwecji (2) i Szwajcarii (3).

Będą rywalizować w czterech kategoriach: EIT Venture Award (wybitne startupy), EIT Change Award (najlepsi absolwenci programów przedsiębiorczości EIT), EIT Innovators Award (innowacje) oraz EIT Woman Award (inspiracje dla przedsiębiorczych kobiet). Przyznawana jest też nagroda publiczności (można oddawać na nią głosy za pomocą strony internetowej).

Każda nagroda w czterech głównych kategoriach obejmuje nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro (pierwsze miejsce), 20 tys. euro (drugie miejsce) i 10 tys. euro (trzecie miejsce). Nominowani zaprezentują publicznie swoje innowacje w Internecie 8 grudnia, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród na żywo 9 grudnia.

EIT to największa sieć innowacji w Europie: ma ponad 2 tys. partnerów z różnych firm i centrów, ośrodki badawcze i edukacyjne w całej Europie, rozmieszczone w ponad 60 klastrach. Instytut wsparł ponad 3,1 tys. firm, przyczynił się do stworzenia ponad 1,17 tys. nowych produktów i usług.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments