Kaucja za butelki plastikowe i puszki już niedługo w Polsce

141
system kaucyjny

W Niemczech już od jakiegoś czasu za plastikowe butelki płaci się kaucję, którą można odzyskać po zwrocie butelki. Teraz system kaucyjny ma zostać wprowadzony również w Polsce. Rząd przyjął już projekt ustawy. Co takiego się zmieni? Ile będzie wynosić kaucja i od kiedy system kaucyjny wejdzie w życie?

Jak wygląda system kaucyjny w Niemczech?

W ramach niemieckiego systemu kaucyjnego pewne rodzaje opakowań takie jak butelki plastikowe, puszki i niektóre opakowania szklane, są sprzedawane z dodatkową kaucją. Klienci, którzy kupują napoje w takich opakowaniach, płacą dodatkową kwotę, którą mogą odzyskać, gdy opakowanie zostanie zwrócone. Kaucja wynosi zwykle od 0,08 do 0,25 euro za opakowanie.

system kaucyjny Po spożyciu napojów klienci mają możliwość oddania opakowania do specjalnych automatów do zwrotu, które znajdują się w supermarketach, sklepach lub w pobliżu bankomatów. W automatach opakowania są przyjmowane, a klient otrzymuje zwrot kaucji w postaci bonu lub gotówki. Opakowania są następnie przetwarzane i poddawane recyklingowi.

System kaucyjny w Niemczech cieszy się dużą popularnością i ma wiele korzyści. Po pierwsze, zachęca do utrzymania czystości w przestrzeni publicznej, ponieważ większość ludzi wybiera zwrot opakowań, a nie wyrzucanie ich na ulicę. Po drugie, system ten wspomaga gospodarkę recyklingu, zmniejszając ilość odpadów i obciążenie środowiska. Po trzecie, system kaucyjny przyczynia się do oszczędności surowców i energii, ponieważ recykling opakowań jest bardziej ekonomiczny niż produkcja nowych.

Wygląda na to, że już niedługo doczekamy się systemu kaucyjnego również w Polsce. Rząd przyjął projekt ustawy. Jak to będzie wyglądać w naszym kraju? Najprawdopodobniej kaucja będzie wynosić 50 groszy.

Rząd przyjął projekt ustawy systemu kaucyjnego

„Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko” – mogliśmy niedawno przeczytać na Twitterze Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według projektu ustawy kaucja za butelki ma wynieść 50 groszy. Będzie doliczana do jednorazowych butelek plastikowych o pojemności do 3 litów. Poza tym kaucja będzie obowiązywać w przypadku butelek szklanych do pojemności 1,5 litra. W przypadku butelek szklanych mowa jest o butelkach wielokrotnego użytku. Poza tym kaucja ma obowiązywać również w przypadku puszek do pojemności 1 litra. A co to oznacza w praktyce?

system kaucyjny Będziemy więcej płacić za napoje w plastikowych i szklanych butelkach, a także wpłynie to na napoje w puszkach. Jednak warto pamiętać, że kaucja jest zwrotna, czyli pieniądze do nas wrócą, jeśli zdecydujemy się oddać butelki i puszki.

W projekcie ustawy jest również mowa o opłacie, którą przedsiębiorcy będą musieli uiścić, jeśli nie zdecydują się wprowadzić możliwości zwrotu w swoim sklepie. Poza tym zmieni się trochę na opakowaniach produktów. Firmy będą miały obowiązek umieścić na opakowaniach informacje o wysokości kaucji.

Kiedy system kaucyjny pojawi się w Polsce?

System kaucyjny jednym może się podobać, a innym nie. Jednak nie da się ukryć, że może pozytywnie wpłynąć na naszą planetę i sprawić, że recykling będzie przynosił lepsze efekty. Dlatego system kaucyjny jest potrzebny i może naprawdę sporo zmienić. Mimo to wprowadzenie systemu kaucyjnego wymusi na producentach, właścicielach sklepów i klientach pewne zmiany w podejściu do opakowań.

Najprawdopodobniej system kaucyjny wejdzie do Polski 1 stycznia 2025 roku. W tym czasie sklepy i przedsiębiorcy będą mieli czas na przygotowanie się do nadchodzących zmian. Poza sklepami i producentami do zmian będą musieli przekonać się również klienci.

System kaucyjny pozytywnie wpłynie na środowisko

System kaucyjny świetnie sprawdza się w Niemczech. To proekologiczne rozwiązanie może sprawić, że dużo łatwiej jest recyklingować poszczególne opakowania. Wprowadzenie systemu kaucyjnego oznacza pewne zmiany dla producentów, sklepów i klientów.

Przede wszystkim cena napojów się zmieni. Do butelek zostanie doliczonych 50 groszy kaucji, którą klienci będą mogli odzyskać po oddaniu plastikowej butelki, butelki szklanej lub puszki. Kaucja będzie obejmować butelki plastikowe do 3 litrów, szklane do 1,5 litra i puszki do 1 litra pojemności.

Projekt ustawy już trafił do rządu, prawdopodobnie system kaucyjny zacznie obwiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Producenci muszą do tego czasu zmienić opakowania i umieścić na nich informacje o kaucji. Natomiast sklepy muszą przygotować się na to, że będą przyjmować butelki i puszki.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments