Jak rozpoznać wybitnego artystę? Kama Zboralska podpowiada [VIDEO]

Udostępnij

Kama Zboralska to znana promotorka sztuki, która jest autorką niezwykle interesującej książki „101 polskich artystów współczesnych”. W udzielonym nam wywiadzie wyjaśnia m.in. to, co w jej odczuciu oznacza pojęcie „wybitny artysta”. Krótko mówiąc, jeśli chcesz zacząć inwestować w sztukę i zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy selekcji artystów i ich dzieł, to tu możesz znaleźć jasną odpowiedź.

Kim jest Kama Zboralska?

kama zboralska sztuka inwestycje książkaAutorka jest dziennikarką i inicjatorką „Kompasu sztuki” oraz „Kompasu młodej sztuki” drukowanych co roku na łamach dziennika Rzeczpospolitej. „Kompas młodej sztuki” jest rankingiem najlepszych polskich artystów do trzydziestego piątego roku życia. Lista układana jest według punktacji przyznawanej przez kilkadziesiąt polskich galerii sztuki (prywatnych i państwowych). W publikacji „101 polskich artystów współczesnych” znaleźli się artyści powszechnie uznani oraz artyści debiutujący, m.in. twórcy niejednokrotnie wyróżniani w „Kompasie”, np. Bartosz Kokosiński, Ewa Juszkiewicz, Łukasz Stokłosa czy Jakub Julian Ziółkowski.

Po współpracy z gazetą nadszedł czas na kolejne wyzwanie – własną książkę. Bogato ilustrowana pozycja pt. „101 polskich artystów współczesnych” może zaciekawić jednak nie tylko fanów sztuki, ale też osoby, które chcą inwestować na tym rynku.

Książka ma formę otwartej, alfabetycznie ułożonej listy, na której wśród prezentowanych twórców znajdują się zweryfikowani już przez krytyków, kuratorów i kolekcjonerów artyści.

Kim jest wybitny artysta?

Sama autorka sugeruje, że by znaleźć na rynku wybitnego artystę, należy słuchać opinii kuratorów sztuki. Jak sugeruje, dość ryzykownym posunięciem byłaby inwestycja w dzieła „dobrze się zapowiadających” artystów, bowiem historia sztuki zna przykłady osób, które właśnie „dobrze się zapowiadały”, ale ich kariery zakończyły się na tym etapie. Krótko mówiąc, ich talent nie rozwinął się dalej lub nie został doceniony przez kuratorów.

Polka doceniona za granicą

W rozmowie pojawił się też temat niedoceniania polskich artystów w ich własnym kraju. Jako przykład posłużyła postać słynnej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, która jest bardziej doceniania poza granicami niż w Polsce.

W latach 60. stworzyła słynny dziś cykl abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Jej formy rzeźbiarskie zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. Krytycy podkreślali, że zrywały „z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza”. Spełniały przy okazji też funkcję praktyczną jako próba dostosowania monumentalnej rzeźby do skromnych warunków lokalowych: takie prace można było łatwiej magazynować.

W 1965 roku Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

Inwestycja długoterminowa

Warto dodać, że inwestowanie w sztukę jest dedykowane raczej inwestorom długoterminowym. Nierzadko dzieła sztuki zyskują na cenie po wielu latach i – co smutne – po śmierci ich twórców.

Jak i gdzie kupić książkę?

Książkę naszej rozmówczyni można nabyć w siedzibie Artinfo.pl lub zamówić pod adresem e-mail: . Dostępna jest również w księgarniach Art Bookstore (Desa Unicum, CSW, MNW, MNK). Od stycznia 2020 roku będzie ją można również zakupić w sieci salonów Empik.

Cena albumu: 69 zł.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również