Kaczyński straszy banki nowym podatkiem

Udostępnij

– Banki muszą pójść po rozum do głowy i radykalnie podnosić oprocentowania depozytów; jak nie będziemy musieli obłożyć ich zyski podatkiem – zagroził w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński naciska na banki

Prezes PiS pojawił się w Białymstoku. Po głównej części spotkania odpowiadał na pytania, które na kartkach zapisali jego uczestnicy. Jedno dot. właśnie banków.

Kaczyński powiedział, że banki powinny pójść „po rozum do głowy” i podwyższyć, „ale to radykalnie”, oprocentowania wkładów oszczędnościowych, czyli depozytów. Jak zaznaczył, dziś często są na poziomie tylko 0,1-0,3 proc.

– Nie chcę za bankierów decydować, ale to musi być solidny procent, nie na wysokości inflacji, ale żeby ludzie czuli sens w tym, że te pieniądze jednak dużo mniej stracą, jak będą w banku – groził prezes PiS. – Jak nie, no to będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski i koniec – zapowiedział.

Przyznał, że sprawa jest już tematem rozmów w ramach rządu.

Inflacja

Podwyżka oprocentowania depozytów mogłoby nakłonić inwestorów do deponowania pieniędzy w bankach, co mogłoby obniżyć inflację.

Sam lider PiS twierdzi, że będzie dbał o to, by wysokie ceny były jak najmniej bolesne dla Polaków.

Będziemy czynić wszystko, żeby inflacja była możliwie najmniej bolesna i jednocześnie, żeby się nie rozwijała, tylko żeby powoli opadała. Niektórzy specjaliści mówią, że już w kolejnych kwartałach będzie spadek. Ja państwu nie mogę powiedzieć czy oni mają rację, nie jestem tego wcale pewien, ale z całą pewnością tą inflację także opanujemy – powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił też, zwracając się do wicepremiera Jacka Sasina, że jeśli firmy, które zarabiają na inflacji nie zrezygnują z tego, zostanie wprowadzony dla nich specjalny podatek, aby pieniądze wróciły do społeczeństwa.

Inflacja zdominuje kampanię wyborczą?

Wysokie ceny stały się poważnym problemem konsumentów. Uderzają najmocniej w najuboższych. Jest przez to szansa, że problemy gospodarcze zdominują kampanię wyborczą (w miejsce kwestii światopoglądowych), która powoli startuje. Nowych posłów oraz senatorów wybierzemy najpewniej jesienią 2023 r.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również